World Music Nocą – Trio Mandili, Laboratorium Pieśni

word-music-noca-plakatMuzyka dawnych kultur, jeszcze bardziej udoskonalona i porywająca powraca na nowo. To już po raz kolejny w ramach Word Music Nocą odbędą się koncerty poświęcone kulturze niegdyś zapomnianych obyczajów i tradycji. Ludowa twórczość, powrót do obyczajów oraz nowoczesność to zespół cech charakterystycznych dla współczesnych grup folkowych. Tym razem swoją interpretację muzyki z najbardziej zaskakujących zakątków kulturowych przedstawią Trio Mandili oraz Laboratorium Pieśni 11 maja w Klubie Parlament w Gdańsku.

Trio Mandili z Gruzji

Początki historii zespołu związane są z amatorskim wykonaniem gruzińskiego, ludowego utworu “Apareka” w akompaniamencie gitary. Nazwa Trio Mandili również nie jest przypadkowa, gdyż mandili, w języku gruzińskim oznacza element ozdobny w ubiorze kobiety – tzw. opaskę na włosy. Ówczesne wokalistki: Annia Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsiskarauli zadebiutowały, publikując nagranie muzyczne w internecie. Jak się później okazało, rozpowszechniające się bardzo szybko wśród rzeszy fanów.

W obecny skład zespołu wchodzą : Tatia Mgeladze, Irina Midelauri i Tako Tsiklauri, które w dość nietypowy sposób odzwierciedlają swoje uczucia i emocje związane z ojczyzną w muzyce folkowej. W nowej płycie „With love” przekonują o wartości i pięknie muzyki obyczajowej. Trio Mandili to zespół, który prezentował się już w kilku krajach, m.in. Ukrainie, Belgii, Polsce, Bułgarii oraz w Rosji. Na polskiej scenie muzycznej zadebiutowały podczas jednej z największych muzycznych imprez – Inne Brzmienia Art & Music Festival.

Laboratorium Pieśni z Gdańska

Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół wzbogacający folkowa scenę muzyczną w różnych aranżacjach oraz interpretacjach. Został założony przez Alinę Jurczyszyn oraz Kamilę Bigus. W obecnym składzie funkcjonuje od 2013 roku. Grupa muzyczna poddająca swojej, wzbogaconej, czasami klasycznej przeróbce, muzykę z wielu zakątków świata. W dość niestandardowy sposób wykonują utwory, nadając im nowe, ciekawe i fascynujące cechy dźwiękowe. W 2014 roku Laboratorium Pieśni uzyskało Nagrodę Tryton na Festiwalu Fama dla Największej Osobowości Festiwalu. W 2015 roku natomiast, grupa muzyczna została odznaczona nagrodą Stypendysty Miasta Gdańsk. Swoją działalność artystyczną Laboratorium rozwija również po za scena muzyczną. Organizują zajęcia z nauki pieśni tradycyjnych oraz są koordynatorami Gdańskiego Festiwalu Etnowisko. Pieśniarki występowały na wielu festiwalach oraz imprezach muzycznych, m.i. na Puławskim Festiwalu Muzycznym Wszystkie Strony Świata, na Festiwalu Zielone Kręgi, na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz wielu innych. W skład zespołu wchodzą: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba oraz Karolina Stawiszyńska.

 

Kiedy: 11 maja, godzina 19:00

Gdzie: Klub Muzyczny Parlament, ul. Św. Ducha 2, 80-834 Gdańsk

Za ile: 70 zł dostępne tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + cztery =