Zagadka tożsamości. Ósma debata „Filozofuj!”

baner-zagadka-gdansk-990x518Wszyscy intuicyjnie wiemy czym ona jest. Wiemy też, że jest bardzo ważna w naszym życiu, czyni nas wyjątkowymi, niepowtarzalnymi i stanowi rdzeń naszego jestestwa. Gdy jednak próbujemy przyjrzeć się jej z bliska lub ją zdefiniować, okazuje się, że mamy z tym spory kłopot. Jak rozwiązać zagadkę tożsamości? Okazja, aby się tego dowiedzieć, nadarzy się już w najbliższą środę (12 kwietnia).

W Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się kolejna, ósma już debata Klubu „Filozofuj!”. Tym razem miłujący mądrość będą zastanawiać się nad pojęciem tożsamości. Zagadnieniem, które nurtuje filozofów już od starożytności. W logice tożsamość to relacja, jaką każda rzecz posiada sama z sobą. Co jednak decyduje o tym, że pomimo zmian i upływu czasu jesteśmy tą samą osobą?

Gośćmi specjalnymi spotkania będą dr Jacek Kołtan i dr Artur Szutta. Doktor Jacek Kołtan jest filozofem i zastępcą dyrektora ds. naukowych Europejskiego Centrum Solidarności. Interesuje się rozwojem współczesnej teorii społecznej, hermeneutyką, antropologią i fenomenologią. W dotychczasowych badaniach zajmował się między innymi przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu, pojęciem dizajnu społecznego, ideą solidarności, nowymi ruchami społecznymi i kulturą polityczną. Doktor Artur Szutta jest filozofem, wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Filozofuj!”. Specjalizuje się w filozofii społecznej, etyce i metaetyce, a obecnie zajmuje się problematyką poznania moralnego.

Zaproszonym prelegentom zadano trzy pytania:

  1. Co decyduje o tym, że jesteśmy tą samą osobą pomimo zmian i upływu czasu?
  2. Czy w analogiczny sposób możemy mówić o tożsamości wspólnoty i co o niej decyduje?
  3. Jakie znaczenie dla problematyki odpowiedzialności moralnej ma zagadnienie tożsamości?

Spotkania organizowane przez Klub Filozofuj! podzielone są na dwa etapy. Na początku głos zabierają zaproszeni goście, a potem mikrofon przejmuje publiczność. Ta część spotkania cieszy się ogromną popularnością, gdyż każda osoba zgromadzona w sali Europejskiego Centrum Solidarności będzie mogła zadać pytanie oraz podzielić się własnymi przemyśleniami. A jak można było się przekonać podczas poprzednich debat – w Gdańsku lubimy filozofować!

Debatę poprowadzi Natalia Marcinowska. Koordynatorem spotkania jest Celina Głogowska, a w przygotowaniu biorą udział: Zuzanna Bołtryk, Marcin Kloc, Lena Paracka, Izabela Sankowska, Michał Walkowski, Justyna Wasiniewska i Monika Zielińska.

Najnowszy numer czasopisma „Filozofuj!” poświęcony został tematowi tożsamości. Można go pobrać lub przeczytać on-line pod tym adresem. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia numerów ze specjalną zniżką –  15 proc. lub 20 proc. (z Kartą do Kultury). Dodatkowo, wszyscy otrzymają kupony rabatowe na zamówienie prenumeraty czasopisma.

 

Kiedy: 12 kwietnia, godz. 17.00

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk

Wstęp: wolny

Szczegóły dostępne na Facebooku.

Serdecznie polecamy i do zobaczenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *