Otwarcie wystawy „Uszczerbki i straty” – Festiwal Alternativa 2016
3 min readW piątek (24 czerwca) odbył się wernisaż wystawy „Uszczerbki i straty”, tym samym otwierając tegoroczną edycję Festiwalu Alternativa. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 września w Hali B90.
Artyści zaproszeni do projektu stanęli przed wyzwaniem, by zinterpretować tytułowy temat. Chociaż uszczerbki i straty wpisane są na stałe w ludzkie doświadczenie i egzystencję, to w przypadku każdego z nas mogą oznaczać coś innego. Możemy bać się utracić coś materialnego – zasoby, przedmioty, kapitał, ale również coś, czego nie da się dotknąć – godność, relację z bliską osobą, tożsamość, zdrowie, przynależność. Każda praca na wystawie związana jest z inną stratą, odsłania fragmenty i rysuje częściowy, czasami ujęty z odległej perspektywy obraz tej rzeczywistości i tego lęku. Twórcy indywidualną historię ulokowali w szerszym, społecznym tle, lokalnej zbiorowości i w kontekście uwarunkowań ekonomicznych, politycznych i środowiskowych. Wystawa otwiera się także na także fikcyjne scenariusze i poetyki straty.
Na ekspozycji znajdują się między innymi grafiki, zdjęcia, instalacje, video. Niektóre z nich są minimalistyczne, dyskretne, niemal nie zajmują miejsca w przestrzeni wystawienniczej, jak chociażby praca Bez tytułu Anny Królikiewicz. Inne dzieła, chociaż opowiadają indywidualne historie sprzed kilkudziesięciu lat, wydają się zaskakująco aktualne. Przykładem jest tu video instalacja Bóg-Honor-Ojczyzna autorstwa Dariusza Fodczuka, która poprzez historie wygnanych po wojnie Żydów daje przyczynek do zastanowienia się nad losem współczesnych uchodźców. Interesującą pracę nawiązującą do przestrzeni, w której odbywa się wystawa stworzył Anton Kats. Przejęcie stoczni to performatywna instalacja, której tytułowe uszczerbki i straty pojawiają się w wyniku prywatyzacji i niejasnych planów zagospodarowania terenów stoczniowych. Artysta we współpracy z Anetą Szyłak, Małgorzatą Misha Szura Piwnik, Natalią Wiśniewską, Robertem Sękiem zaprasza do dialogu, wspólnych badań i artystycznych poszukiwań. W tym celu, w ramach festiwalu odbędzie się seria warsztatów i spotkań. Szczegóły i zapisy dostępne pod tym adresem.
Wernisaż uświetnił performance Siła ciągu, którego twórcami są Ella de Burca i Elaine MaCague. Kluczowymi elementami występu była lina i wiersz, a tematem – kobiecość, czyściec i balansowanie.
Tegorocznej edycji towarzyszy wspomnienie zmarłego w minionym roku Konrada Pustoły, fotografa, działacza społecznego i współtwórcy kilku edycji Alternativa.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa jest Fundacja Alternativa oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. Opiekę kuratorską nad wydarzeniem sprawuje Aneta Szyłak, Livia Paldi oraz Anna Nawrot, a głównym producentem jest Maksymilian Bochenek. Festiwal stanowi strategiczny element projektu Muzeum Sztuki Współczesnej realizowanym na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przez Fundację Alternativa.
Wśród artystów, których prace można oglądać w Hali B90 znajdą się twórcy z Polski oraz ze świata: Anna Baumgart, Ursula Biemann, Karolina Breguła, Karolina Brzuzan, Ella de Burca, Gabriella Csoszo&Livia Paldi, Daniel Dressel, Dariusz Fodczuk, Zuzanna Janin, Ingela Johansson, Sven Johne, Hiwa K, Anton Kats, Anna Królikiewicz, Honorata Martin, Hanna Nowicka, Ekta Mittal, Rozhgar Mahmoud Mustafa, Anneè Olofsson, Agnieszka Polska & Witold Orski, Salam Atta Sabri, Im Heung-soon, Katarina Šević and Tehnica Schweiz (Gergely László & Péter Rákosi), Dominika Skutnik, Mariusz Tarkawian, Milica Tomić, Mariusz Waras.
Kiedy: 24 czerwca – 15 września 2016, godz. 11-18 codziennie (oprócz poniedziałków)
Gdzie: Hala B90 i tereny postoczniowe
Wstęp wolny! Psy pod opieką właścicieli mile widziane.
fot. Maja Bieńkowska