Piękni, młodzi i szczęśliwi w Gdańskiej Galerii Fotografii

ss-wiek-niewinnosciW miniony piątek (1 lipca) odbył się wernisaż wystawy „Wiek niewinności”, na którą składają się fotografie wykonane przez młodą, ale niezwykle zdolną i utalentowaną fotografkę Sonię Szóstak. Wystawa potrwa do 11 września i gorąco na nią zapraszamy do Gdańskiej Galerii Fotografii!

Piękni, młodzi i szczęśliwi – tak można by określić bohaterów fotografii Sonii Szóstak. Krytycy i kuratorzy komentują, że fotografce udało się uchwycić ducha swojego pokolenia. I nie ma w tym przesady, gdyż artystka portretując swoich rówieśników – młodych, szczęśliwych i pięknych ludzi, niezależnie od ich fizycznego wyglądu – dokonuje fotograficznej dokumentacji dwudziestolatków czasów współczesnych.

 Na większości zdjęć są kobiety. Mimo ich różnorodności (tego, gdzie są przedstawione: na łonie natury, czy w pomieszczeniu, czy zdają się to być fotografie z ukrycia, czy modelka patrzy prosto w obiektyw, czy są same, czy w towarzystwie) łączy je jedno – są to kobiety silne, niezależne, świadome i wyzwolone.

Sonii Szóstak udało się stworzyć z popularnego motywu – pięknej, młodej kobiety – dzieła, które intrygują, które wciągają odbiorcę w opowieść. Patrząc na kobiety, które odważnie patrzą w obiektyw odbiorca może się zastanawiać, co kryje się pod tą powierzchownością, jaki sekret skrywają te kobiety.

Ponad 30 fotografii, które zostały zebrane w Gdańskiej Galerii Fotografii artystka wykonywała w ciągu ostatnich 5 lat. Są to zdjęcia portretowe, akty, fotografia lifestylowa o charakterze reportażowym, fotografia modowa i sesje zdjęciowe wykonane dla renomowanych marek (m.in. dla Modern Stories). W pracach Sonii Szóstak można odnaleźć elementy zdradzające jej fascynację twórczością Petera Lindbergha czy Erwina Olafa. Fotografka nie boi czerpać od najlepszych, czyli od dawnych mistrzów malarstwa, takich jak Tycjan (np. w serii zdjęć Wenus poprzez upozowanie modelki czy nasycenie kolorem), Caravaggio (np. w portrecie dziewczyny trzymającej owoc granatu poprzez głęboki światłocień i umiejętne wykorzystanie rekwizytu) albo prerafaelici m.in. w Blue Flowers, chociażby poprzez upodobanie motywu pięknej kobiety, bohaterki legend arturiańskich czy samej natury.

Sama natura stanowi ważny motyw fotografii Sonii Szóstak. Artystka stworzyła cykl aktów, ukazujących człowieka i jego cielesność w symbiozie z naturą. Nagość jest więc integralnym elementem łączącym go z naturą, a także synonimem wolności. Jawi się ona jako sielanka, echo marzeń sennych, tęsknota za rajem. Przyroda jest jednak tylko tłem dla ukazania bliskości między dwojgiem ludzi. W tym cyklu tkwi tajemnica i nieoczywistość, która wzbudza pewną dozę niepokoju, ale także i fascynacji.

Sonia Szóstak jest absolwentką Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2011 roku została wyróżniona przez „Le Book” za najlepszą okładkę oraz uznana przez magazyn „Fashion” za najlepszą debiutującą fotografkę. W jej karierze nastąpił zwrot, kiedy jako jedyna Polka zaprezentowała na wystawie w Mediolanie swoje zdjęcia zrealizowane dla włoskiej edycji „Vogue”.

Jej fotografie mody ukazywały się między innymi w takich renomowanych czasopismach jak „K-Magazine”, „Rolling Stone”, „Ozon”, „i-D”, „Harper’s Bazaar” czy „Interview”. Fotografka wykonywała także sesje zdjęciowe dla takich marek jak Pan Tu Nie Stał, H&M, Levis, Aloha from Deer. Dodatkowo jej prace można było oglądać w ramach Poland Fashion Week (2011), w Galerii FF w Łodzi (2012), w Galerii Carla Sozzani w Mediolanie (2013), w trakcie Miesiąca Fotografii w No Wódka w Berlinie (2014), w Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Oliwie w ramach wystawy „Uwikłani w Sztukę. Prace z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich” (2014), Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2015) oraz LEICA 6×7 Gallery w Warszawie na MIA Art Fair 2016 w Mediolanie (2016).


Uwaga! W ramach wystawy Gdańska Galeria Fotografii ogłosiła konkurs na recenzję wystawy.

  • Wiek uczestników – minimum 16 lat
  • Objętość tekstu: 500 do 1000 znaków bez spacji
  • Sposób dostarczenia recenzji, przesłanie tekstu na adres: ggf@mng.gda.pl z podaniem swojego imienia, nazwiska i adresu e-mail.
  • Termin dostarczenia recenzji 02.09.2016.
  • Ogłoszenie wyników konkursu w niedzielę 11.09.2016 o godz.12.00 w Gdańskiej Galerii Fotografii. Uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach droga e-mailową. Zwycięzcy będą mogli odebrać nagrody podczas ogłoszenia wyników lub w kasie Zielonej Bramy do dnia 30.09.2016.

Nagrody (zestawy kosmetyków) ufundował Partner wystawy, firma Bielenda Kosmetyki Naturalne.


Kiedy: Wystawa czynna będzie do 11 września, od wtorku do niedzieli, 10.00-17.00
Gdzie: Gdańska Galeria Fotografii, ul. Długi Targ 24, Gdańsk
Bilety: 1-2 zł

Serdecznie zapraszamy!

fot. Maja Bieńkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 4 =