Uszczerbki i straty – Festiwal Alternativa 2016

alternativa-2016-plakat

Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce dla tego, co jest niepełne i ma uszczerbki? Czy potrafimy poradzić sobie ze stratą?  Jak przeżywamy te doświadczenie i czy jest dla niego miejsce w przestrzeni wystawienniczej? Przekonamy się już 24 czerwca na festiwalu Alternativa 2016.

Wystawa Alternativa 2016 jest próbą poszukania odpowiedzi na powyższe pytania. Nie tylko z perspektywy indywidualnej, ale także szerszej zbiorowości i w kontekście uwarunkowań ekonomicznych, politycznych i środowiskowych. Ekspozycja prezentowana podczas tegorocznej edycji festiwalu Alternativa odsła­nia frag­menty i rysuje czę­ściowy, cza­sami ujęty z odle­głej per­spek­tywy obraz tej rze­czy­wi­sto­ści i tego lęku. Wystawa otwiera się także na także fik­cyjne sce­na­riu­sze i poetyki straty.

Niezależnie od tego, czego najbardziej boimy się utracić – integralności osobistej, godności, zdrowia, relacji, bezpieczeństwa, zasobów i dostępów, życia – strata wpisana jest na stałe w ludzkie doświadczenie i egzystencję. Chociaż uszczerbki i straty kojarzą się z czymś negatywnym, mogą jednak stanowić zaczątek do stworzenia czegoś oryginalnego, odkrycia nowej jakości.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa jest Fundacja Alternativa oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. Opiekę kuratorską nad wydarzeniem sprawuje Aneta Szyłak, Livia Paldi oraz Anna Nawrot, a głównym producentem jest Mak­sy­mi­lian Bochenek.

Wśród artystów, którzy zaprezentują swoje prace znajdą się twórcy z Polski oraz ze świata: Anna Baum­gart, Ursula Bie­mann, Karo­lina Bre­guła, Karo­lina Brzu­zan, Ella de Burca, Gabriella Csoszo&Livia Paldi, Daniel Dres­sel, Dariusz Fod­czuk, Zuzanna Janin, Ingela Johans­son, Sven Johne, Hiwa K, Anton Kats, Anna Królikiewicz, Hono­rata Mar­tin, Hanna Nowicka, Ekta Mit­tal, Roz­h­gar Mah­moud Mustafa, Anneè Olo­fs­son, Agnieszka Pol­ska & Witold Orski, Salam Atta Sabri, Im Heung-soon, Kata­rina Šević and Teh­nica Schweiz (Ger­gely László & Péter Rákosi), Domi­nika Skut­nik, Mariusz Tar­ka­wian, Milica Tomić, Mariusz Waras.

Kiedy: Wernisaż: 24 czerwca 2016, 18.00 (piątek), wystawa: 24 czerwca – 15 września 2016
Gdzie: Hala B90 i tereny postoczniowe

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =