Open’erowe czwartki – Wiz Khalifa

open'erArtysta z wielkim dorobkiem muzycznym, zdobywca pokaźnej ilości nagród oraz człowiek, którego profil na facebooku polubiło ponad 40 mln osób. Światowej sławy raper, o którego biją się największe festiwale, już 1 lipca wystąpi na głównej scenie Open’er Festival w Gdyni.

Wiz Khalifa to osoba, którą albo się lubi albo nienawidzi. Niektórym mogą nie odpowiadać teksty jego utworów. Można też być wrogo nastawionym do jego trybu życia, który śmiało pokazuje swoim fanom na portalach społecznościowych. Dużo kobiet, jeszcze więcej używek – ot codzienność rapera w USA. Jednakże nie do końca tak jest. Wystarczy przyjrzeć się jego działalności na rzecz miasta Pittsburgh, gdzie uczęszczał do szkoły. Wiz dobrze wspomina czas szkolny i finansowo wspiera tamtejsze placówki oświatowe oraz domy dziecka.

Początki

Nazywa się Cameron Jibril Thomaz, urodzony 8 września 1987 roku w Minot. Po licznych rodzinnych perypetiach i przeprowadzkach trafił do wspomnianego Pittsburgha. Tam w 2005 roku wydał swój pierwszy mixtape „Prince of the City: Welcome to Pistolvania”, a już rok później ukazał się album „Show and Prove”, który sprzedał się w 10 tysiącach egzemplarzy. Raper nie zachłysnął się sukcesem. W 2007 roku dołączył do wytwórni Warner Bros. Records. Jego kolejnymi dziełami były „Grow Season” i „Prince of the City 2”. Singiel „Say yeah”, wydany przez wspomnianą wytwórnię w 2008 roku zajął 25. miejsce w Rhythmic Airplay Chart publikowany przez magazyn Billboard. Świeże podejście do rapu miało przynieść Khalifie dalsze triumfy.

wizkhalifaSamodzielność

W 2009 roku Thomaz rozstał się z wytwórnią braci Warner i wydał swój drugi krążek „Deal or No Deal”, który sprzedał się nakładem 55 tysięcy egzemplarzy. Kolejny mixtape „Kush & Orange Juice”, który zawierał w sobie znany i lubiany kawałek „Never Been” został udostępniony przez Wiza za darmo. 2011 rok to dla rapera początek ogólnoświatowej sławy. Wydana nakładem Atlantic Records płyta „Rolling Papers” z utworem „Black and Yellow” od razu zyskała wielką popularność. W pierwszym tygodniu sprzedano prawie 200 tysięcy płyt, a singiel do dzisiaj ma ponad 200 milionów wyświetleń na YouTubie. Od tego momentu popularność artysty rosła z każdym nowo wydanym kawałkiem. W tym samym roku muzyk założył własną wytwórnię Taylor Gang, do której należą między innymi Ty Dolla Sign, Juicy J, Berner oraz Chevy Woods. W 2012 roku swoją premierę miał album „O.N.I.F.C.” (Only Nigger in First Class). Gościnnie wystąpił w nim Pharell Wiliams, którego także zobaczymy na tegorocznym Open’erze. Kolejną płytą była wydana w 2014 roku „Blacc Hollywood” nakładem Rostrum Records. Na niej znajduje się piosenka „We Dem Boyz”, która swego czasu osiągnęła 43. miejsce na prestiżowej liście Billboard Hot 100. Nie minął rok, kiedy artysta po raz kolejny był najczęściej słuchanym raperem w serwisie YouTube. Utwór „See You Again”, który powstał w kolaboracji z Charliem Puthem był hołdem oddanym na cześć tragicznie zmarłego aktora Paula Walkera… a przy okazji stał się drugim najczęściej oglądanym teledyskiem w 2015 roku osiągając prawie 2 miliardy wyświetleń. Według magazynu Billboard utwór ten przez wiele tygodni utrzymywał się na szczytach list przebojów w aż 94 krajach. Obecnie raper pracuje nad nowym krążkiem, który ma zostać wydany jeszcze w tym roku.

Wiz Khalifa to artysta, który wciąż nadaje świeżości światowej rap scenie. Z całą pewnością za kilka lat będzie już mowa o legendarnym Khalifie, a o tym koncercie będziecie mogli opowiadać swoim dzieciom. Szkoda tylko, że na oficjalnym plakacie Open’er Festival nie doceniono rapera, którego pseudonim zapisano małym druczkiem. Nie mniej jednak dla wielu osób jest to jeden z najbardziej oczekiwanych występów tegorocznego festiwalu w Gdyni.

Wiz Khalifa wystąpi w Gdyni 1 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *