Open’erowe czwartki – Pharrell Williams

open'erZ każdym dniem bliżej do największego wydarzenia muzycznego w Polsce – Open’era! Już tylko cztery tygodnie dzielą nas od wspaniałej zabawy. Kolejnym artystą, który zagości ostatniego dnia festiwalu na gdyńskiej scenie jest Pharrell Williams.

Jego utwory podbiły listy przebojów na całym świecie. Każdy słyszał „Get lucky” czy „Happy”, poza tym Williams jest również aktorem i projektantem odzieży. – Muzyka jest pewnego rodzaju szablonem dla słów. Uczucie kieruje kreatywnością, ale to rytm jest na pierwszym miejscu. Nigdy do końca nie wiadomo czy piosenka stanie się hitem. Jedyne co można zrobić to pozostać lojalnym swojej twórczości – mówi muzyk o tworzeniu utworów.

Ze szkolnego pamiętnika

Pharrell Williams urodził się w 1973 roku w Virginia Beach w stanie Wirginia. Wspierany przez rodziców, karierę muzyczną rozpoczął już w siódmej klasie od grania na klawiszach w zespole muzycznym. – Rodzice namawiali mnie do grania, ale nie wywierali specjalnego nacisku. Wspierali mnie w tym, co robiłem. Nie wymyślę inspirującej historii. Wraz z Chadem Hugo (który również należał do szkolnego zespołu) na początku lat 90. założyli The Neptunes. Do formacji zaprosili znajomych i wzięli udział w szkolnym konkursie. Podczas jego trwania zostali dostrzeżeni przez producenta muzycznego Teddy’ego Rileya, z którym podpisali kontrakt po zakończeniu edukacji. W trakcie współpracy z Riley’em wokalista zaczął pisać teksty dla innych artystów, a także stał się producentem muzycznym. Pierwszą piosenką, która wzbiła się na szczyty listy przebojów to „I’m a Slave 4 U” Britney Spears, wyprodukowana przez The Neptunes (Pharrell z Chad’em założyli razem w 1994 roku duet producencki pod tą samą nazwą co zespół). W 2002 roku przyjaciele zostali nagrodzeni w kategorii Producenci Roku podczas gali The Source Awards i Billboard Music Awards. Był to kolejny krok w karierze.

W 2001 roku Williams, Hugo i Haley założyli zespół N.E.R.D i jednocześnie wydali debiutancki krążek „In Search of…”, zaś dwanaście miesięcy później ukazała się płyta The Neptunes o nazwie „The Neptunes Present… Clones”. Dotarła ona na szczyty amerykańskich list najczęściej kupowanych albumów. Intensywna praca artystów nie ustawała, w kolejnym roku w marcu wydano drugą płytę formacji N.E.R.D – „Fly or Die”. Znalazło się na niej kilka tekstów napisanych przez Pharrella, a był producentem całości.

Własną drogą

Pharrell w 2005 roku wydał pierwszy singiel „Can I Have It Like That”, w którym gościnnie wystąpiła Gwen Stefani. Utwór zapowiadał debiutancki album artysty „In My Mind”, który pojawił się na sklepowych półkach dziesięć miesięcy później. Dwa lata po wydaniu kawałka wyprodukował nową wersję utworu Marilyn Monroe „Diamonds Are a Girl’s Best Friends”. Została wykonana przez Beyonce na potrzeby promocji perfum Giorgio Armani’ego. W 2001 roku podczas gali Grammy zdobył dwie statuetki (w kategorii Producent muzyczny i Najlepszy popowy album wokalny) oraz wystąpił wraz ze Stingiem, Dave’em Matthewes’em i Vince’em Gill’em, grając na perkusji.

PHARRELL_DSCF0087_RE1_FULL_10x8_LRNa kilka frontów

N.E.R.D wyruszył w październiku 2010 roku w trasę jako wsparcie dla zespołu Gorillaz, a już w listopadzie wydali kolejną płytę „Nothing”. Nagrał również oficjalną ścieżkę dźwiękową do filmu „Jak ukraść księżyc”, którego producentem jest Hans Zimmer. Wraz z Zimmerem przygotował oprawę muzyczną 84. ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Rok 2013 jest dla artysty czasem małej rewolucji, gdyż wystąpił gościnnie w dwóch utworach zespołu Daft Punk – „Get Lucky” i „Lose Yourself to Dance”, a także wydał trzy piosenki na potrzebę nowej produkcji filmowej („Minioki rozrabiają”), czyli „Just a Cloud Away”, „Scream” i „Happy”. Kolejnym kawałkiem, który podbił światowe listy przebojów i gdzie brał udział Pharrell to „Blurred Lines” nagrane z Robinem Thick’em.

Opublikowany 24-godzinny teledysk do utworu „Happy” został nominowany do MTV Video Music Awards w kategoriach Najlepszego męskiego video i Teledysku Roku 2014. Pierwszą kategorię wygrał Ed Sheeran z piosenką „Sing” (nagrana z Williams’em).
W czerwcu ubiegłego roku ukazał się kolejny singiel artysty – „Freedom”, nagrany na potrzeby premiery nowej usługi firmy Apple.

Pharrell Williams jest artystą wszechstronnym. Tworzy, nagrywa, produkuje i projektuje odzież. Na swoim koncie ma cztery albumy wydane z zespołem N.E.R.D, jeden z The Neptunes i dwa solowe, dziewięć nominacji do Nagród Grammy i wielu innych. W dotychczasowej karierze może pochwalić się współpracą z wieloma znaczącymi artystami, m.in. Jay-Z, Beyonce, Miley Cyrus, Robin Thick’em, Daft Punk, Madonną, Shakirą, Hansem Zimmerem, Snoop Doggiem, Maroon5, Adamem Lambertem czy Gwen Stefani. Wziął udział w specjalnym koncercie organizowanym dla Księżnej Diany w 2005 roku na stadionie Wembley oraz w występie z cyklu Live Earth w Brazylii. Jest autorem wielu ścieżek muzycznych do filmów. – Aby być szczęśliwym, trzeba robić to, co się kocha i w tym kierunku zmierzać – mówi Pharrell – Jestem szczęśliwy, że mogę wyrazić siebie i być tym, kim jestem.

Pharrell Williams wstąpi w Gdyni 2 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *