10 najpiękniejszych piosenek z bajek Disneya

walt disneyPamiętacie Disneya z naszych dziecięcych lat? Najprawdopodobniej większość z nas nie miała wtedy jeszcze internetu, więc bajki oglądało się na VHS-ie, potem na DVD. A ten dreszczyk emocji, wywoływany przez pojawiający się na ekranie obraz zamku Walta Disneya? Z okazji Dnia Dziecka redakcja CDN-u przygotowała specjalnie dla Was listę 10 najpiękniejszych piosenek z bajek Disneya!

„Pocahontas”, „Królewna Śnieżka”, „Piękna i Bestia” – te pozycje były raczej zarezerwowane dla dziewczyn, natomiast „Herkules” czy „Tarzan” dla chłopców. Choć pewnie wszyscy – dziewczęta i chłopcy, dzieci i dorośli z wielkim podekscytowaniem oglądali produkcje Disneya. Przedstawiamy Wam subiektywną listę najpiękniejszych piosenek Walta Disneya, bez których zabrakłoby naszemu dzieciństwu cudownej magii.

PHIL COLLINS „YOU’LL BE IN MY HEART” (TARZAN)

Na początek trochę sentymentalnie z singlem „You’ll be in my heart” Phila Collinsa. Piosenkę nagrano do filmu animowanego „Tarzan”. W wersji użytej w filmie Collinsowi towarzyszy amerykańska aktorka Glenn Close, natomiast dłuższą wersję, mającą promować film artysta śpiewa solo. Utwór spotkał się z wielkim uznaniem odbiorców i krytyków, o czym świadczy Oscar i Złoty Glob na koncie brytyjskiego muzyka. W „Tarzanie” piosenka pojawia się po zaadoptowaniu małego Tarzana przez gorylicę Kalę, która próbuje uspokoić niemowlę, obiecując, że zawsze będzie przy nim. Piękna historia o tym, że można kochać pomimo wielkich różnic.

PEABO BRYSON & REGINA BELLE „A WHOLE NEW WORLD” (ALLADYN)

I tu znowuż produkcja, która za tę piosenkę otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej (jak większość kompozycji na tej liście), czyli „Alladyn”. Utwór był zresztą wykonywany na 65. ceremonii wręczenia Oscarów. Możemy sobie tylko wyobrazić, że słuchamy „A Whole New World” w takiej scenerii, w jakiej Alladyn z Jasminą śpiewali tę balladę: na latającym magicznym dywanie, podróżując po świecie.

KAYAH „DUCHY TYCH CO MIESZKALI TU” (MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ)

Wszyscy chyba pamiętają bajkę o trzech braciach – Sitka, Denahi oraz głównego bohatera i jednocześnie najmłodszego z braci – Kenaia. Spróbujcie przypomnieć sobie niesamowite przygody Kenaia i małego niedźwiadka Kody. Tym razem prezentujemy wykonanie wspaniałej polskiej piosenkarki, śpiewającej utwór z filmu „Mój Brat Niedźwiedź”. Mocny wokal Kayah robi niesamowite wrażenie i potęguje siłę utworu, który w oryginale śpiewa Tina Turner („Great Spirits”).

EDYTA GÓRNIAK „KOLOROWY WIATR” (POCAHONTAS)

Przyszedł czas na piosenkę z bajki, należącej do tych z półki zarezerwowanej dla dziewczyn. Z wielkiego kinowego sukcesu, 33. pełnometrażowego filmu animowanego Disneya wybrzmią dźwięki „Kolorowego wiatru” Edyty Górniak. Naszym zdaniem polska wersja tej piosenki jest jedną z najlepszych. W oryginale wykonuje ją Vanessa Williams („Colors of the Wind”). Słuchając, poczujmy tę dzikość lasu i kojący, przepiękny głos filmowej Pocahontas.

JODI BENSON „PART OF YOUR WORLD” (MAŁA SYRENKA)

Utwór wzruszający, trochę o dorastaniu, trochę o poczuciu wyobcowania. Mała Syrenka, czyli Arielka śpiewa, dzieląc się z publicznością swoimi nadziejami, marzeniami i troskami. Widać podobieństwo z tradycyjnym broadwayowskim musicalem. Kompozycja Alana Menkena spotkała się z wielkim uznaniem krytyków (Menken, który jest kompozytorem muzyki filmowej, stworzył wiele utworów do disneyowskich bajek).

CHRISTINA AUGILERA „REFLECTION” (MULAN)

Tym razem coś dla miłośników wschodnich sztuk walki i samych Chin. Mowa o „Mulan”, starożytnej chińskiej wojowniczce, która w tajemnicy przed rodziną wyrusza na wojnę, podając się za mężczyznę. Sama piosenka, którą słyszymy w filmie, jest popowym kawałkiem wykonywanym przez wspaniałą Christinę Aguilerę. „Reflection” jest debiutanckim indywidualnym singlem wokalistki.

RICHARD MARX & DONNA LEWIS „AT THE BEGINNING” (ANASTASIA)

Popowa ballada w wykonaniu muzycznego duetu pochodzi z filmu o osieroconej Anastasii, poszukującej swojej rodziny. Utwór, opowiadający historię dwóch zbłąkanych dusz, które spotykają się i zakochują się w sobie.

NATALIA KUKULSKA „ANI SŁOWA” (HERKULES)

Znów wracamy do polskiej wersji piosenki z filmu „Herkules”, śpiewanej przez Natalię Kukulską. W oryginale utwór brzmi „I won’t say I’m in love” i opowiada o uczuciu, którym główna bohaterka Meg darzy tytułowego Herkulesa. A w zasadzie o wypieraniu tej miłości w gospelowym rytmie i z chórkami.

ELTON JOHN „CAN YOU FEEL THE LOVE TONIGHT” (KRÓL LEW)

Teraz coś, na co pewnie większość czekała: „Can you feel the love tonight” Eltona Johna! Piosenka obsypana wieloma nagrodami, w tym Oscarem za najlepsze oryginalne wykonanie piosenki filmowej. Skomponowana przez Brytyjczyka muzyka otrzymała również nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze Męskie Wokalne Wykonanie Pop. Chyba wszyscy płakaliśmy na „Królu Lwie”, a oto kilka minut wzruszenia i kawałek dzieciństwa.

CELINE DION & PEABO BRYSON „BEAUTY AND THE BEAST” (PIĘKNA I BESTIA)

Nasza lista dobiega do pięknego końca. Przepiękna i wzruszająca piosenka (i film): „Beauty and the Beast”. Zdobywca Grammy w kategorii Nagranie Roku, Złotego Globu oraz (wisienka na torcie) Oscara za Najlepszą Oryginalną Piosenkę Filmową. Utwór rozbrzmiewa zawsze na napisach końcowych do filmu. Aż chciałoby się, by trwały one wiecznie… Bezsprzecznie jest to jedno z najwspanialszych wspomnień z dzieciństwa, związanych z bajkami Disneya.

Mamy nadzieję, że nasza lista obudziła w Was „wewnętrzne dziecko”, któremu łezka się w oku zakręciła od wspomnień. Być może w naszym zestawieniu zabrakło jakiejś piosenki, która jest bliska Waszemu sercu? Jeżeli tak, napiszcie w komentarzach o swoich ulubionych disneyowskich (i nie tylko) utworach z dzieciństwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *