Do lata razem: 9 złotych zasad
4 min readWiele z nas zmieniając swój tryb życia na zdrowszy zapomina lub nie zna podstawowych zasad, które gwarantują uzyskanie wyznaczonego celu, zdrowie i lepsze samopoczucie. Ich nieznajomość może sprowadzić na złą drogę, czyli nieodpowiednią ilość kalorii w stosunku do aktywności fizycznej, błędne rozplanowanie posiłków czy może doprowadzić do osłabienia organizmu. Złotymi zasadami podzieli się Martyna Gabrych i Angelika Garczyk.
– „Uczę się w Liceum Ogólnokształcącym koło Poznania. W październiku skończę 17 lat. Zdrowe odżywianie zaczęłam rok temu w pierwszy dzień wakacji, aby zmienić swoją sylwetkę, ponieważ byłam niezadowolona, że pomimo uczęszczania do szkoły sportowej, nie mogłam schudnąć. Udało mi się zrzucić dwa rozmiary” – przyznaje Angelika Garczyk. Każdy może ćwiczyć i osiągać sukcesy, ale to zależy od nas samych i naszego samozaparcia. Poniżej przedstawiam kilka złotych zasad, które przybliżą Cię do upragnionego celu.
Śniadanie to podstawa!
Każdy dzień powinien rozpoczynać się od dobrego śniadania. Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki jego spożyciu nie podjadamy i nie przejadamy się w następnych godzinach. Głównymi składnikami powinny być węglowodany, gdyż dostarcza organizmowi niezbędną dawkę energii. Osoby, które jedzą codziennie śniadanie mniej tyją. Posiłek zjedzony na słodko pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na słodycze w ciągu dnia. Dobrym pomysłem są owsianki z owocami, pełnoziarniste naleśniki z chudym twarogiem czy pancakesy bananowe.
Regularne posiłki
Dzień powinien się składać z trzech głównych posiłków (śniadanie, obiad i kolacja) i dwóch przekąsek spożywanych w odstępach 3-4 godzin. Dzięki temu nasz organizm przyśpiesza działanie metabolizmu i pozbędziemy się brzydkiego nawyku podjadania. Pamiętaj, że śniadanie powinno być zjedzone do godziny od wstania z łóżka. Przedtem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, co pobudzi nasz metabolizm po nocy i rozpędzi na dalszą część dnia.
Oszukany posiłek
Podczas diety u każdego przychodzi moment ochoty na coś niezdrowego. Wówczas rezygnujemy z niego w obawie zepsucia uzyskania dotychczasowych efektów. Nic bardziej mylnego! Cheat meal, czyli oszukany posiłek tylko pomoże podkręcić nasz metabolizm. Może to być coś słodkiego czy wysokokalorycznego, w zależności na co mamy ochotę. Kwestią oczywistą jest to, że nie możemy go robić zbyt często, raz na jakiś czas, np. raz na dwa tygodnie/ miesiąc. Wówczas łatwiej nam będzie dotrzymać się naszych postanowień, kiedy spełnimy jakąś wybraną zachciankę.
Odpowiednie nawodnienie
Ze swojej diety ostatecznie wykreśl napoje słodkie i gazowane. Zamiast nich pij dużo wody – dwa litry na dobę to norma!). Dla urozmaicenia płynów możesz pić także zieloną albo czerwoną herbatę, dodatkowo przyśpieszają one metabolizm i tym samym spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dobrą alternatywą są także zioła: czystek, mięta czy pokrzywa. Wpłyną nie tylko pozytywnie na Twoje zdrowie, ale także na cerę czy włosy. Jest to jedna z najważniejszych zasad!
Aktywność fizyczna
Aby osiągnąć wyznaczony cel nie przystawajmy przy samej diecie, choć stanowi ona 70% sukcesu. Pozostałe 30 % to aktywność fizyczna. Nie zapominaj o niej! Ćwicz przynajmniej cztery razy w tygodniu po 30-40 minut, a już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty, które zmotywują Cię do dalszego działania. Wybierz tą formę, która najbardziej Ci odpowiada – bieganie, rolki, fitness czy zumba. Każda aktywność jest dobra od siedzenia przed telewizorem. Ty wybierasz!
Powiedz STOP używkom!
Wrogiem zdrowego żywienia są używki. Alkohol dostarcza organizmowi same puste kalorie, zero wartości odżywczych. Przykładowo: piwo jasne (500 ml) – 150 cal, wino czerwone (120ml) słodkie – 150 cal, wino czerwone wytrawne (120ml) – 50 cal, wódka (40ml) – 110 cal. Z kolei dym papierosowy źle wpływa na mięśnie. Palacze wykazują słabsze wykorzystywanie potrzebnych cegiełek budulcowych przez mięśnie do tych procesów, niż osoby niepalące, co kończy się słabszymi efektami wizualnymi i siłowymi. Dym papierosowy ma także wpływ na pogorszenie kondycji.
Regeneracja – punkt obowiązkowy
Nieodłącznym punktem jest odpoczynek. W tygodniu należy przeznaczyć obowiązkowo jeden dzień na regenerację organizmu. Jednak dzień bez treningu nie oznacza wcale leżenia na kanapie. Warto wówczas udać się na spacer w rodzinnym gronie czy z przyjaciółmi. Marsz będzie przyjemniejszy i lepszy niż leniuchowanie przed telewizorem. Bezustanne treningi mogą doprowadzić do osłabienia, wycieńczenia organizmu i pogorszenia kondycji. Nasze mięśnie odmówią współpracy.
Etykiety – przeczytaj zanim kupisz!
Będąc na zakupach warto zwrócić uwagę na etykietę produktu. Często są oznaczane hasłem „fit”, „light” czy „lekki”, co oczywiście jest hasłem marketingowym i w rzeczywistości takie rzeczy są jeszcze gorsze od tych zwykłych. Jeśli na jednym z pierwszych z trzech miejsc składników znajduje się cukier, to poważnie się zastanówmy nad zakupem danego produktu. Zniechęcić powinno nas też zbyt duża ilość występowania różnych dodatków w postaci E. Takie rzeczy są naszprycowane chemią i z pewnością nie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Skład produktu powinien być jak najkrótszy.
Kolacja o odpowiedniej porze
Obalamy mit! To, że kolację należy zjeść do godziny 18 jest bajką. Ostatni posiłek powinien być zjedzony 2-3 godziny przed snem. Dzięki temu nasz metabolizm pracuje także w nocy, a nie popada w stan uśpienia i nie spowalnia. Kolacja powinna być lekka. Najlepszym rozwiązaniem jest sałatka, serek wiejski z dodatkiem warzyw. W naszych Delikatesach znajdziesz między innymi przepisy na pyszne, zdrowe potrawy i odżywcze koktajle.
Przedstawione powyżej zasady pomogą Ci w zmianie trybu życia. Dzięki nim łatwiej uzyskasz wymarzony cel, a przy okazji polepszy się Twoje samopoczucie i zdrowie. Słuchaj się swojego organizmu, bo on wie, czego tak naprawdę potrzebujesz.