Joga jako sposób na zdrowy tryb życia

morguefile.com

morguefile.com

Joga, jeden z najpopularniejszych rodzajów ćwiczeń to propozycja na wspomaganie  własnego organizmu. W Polsce zainteresowanych zajęciami jest już kilkadziesiąt tysięcy osób. Jeśli nie jesteście przekonani co do jej skuteczności, zapoznajcie się z kilkoma zaletami ćwiczeń hatha jogi. Co przemawia na jej korzyść?

 Wewnętrzna harmonia

Praktykowanie jogi pomaga człowiekowi w utrzymaniu zdrowia psychicznego, fizycznego i fizjologicznego. Dążenie do harmonii pomiędzy wszystkimi sferami życia  może odbywać się za pomocą ćwiczeń, odpowiedniej diety, odpoczynku, relaksacji. Joga jest nauką o integracji ciała, ducha oraz umysłu, a „doskonałe ciało jest podstawą wszelkiego działania”. Filozofia jogi zakłada, że zachowanie człowieka świadczy o zaburzeniach zdrowotnych, które są konsekwencją zachwiania równowagi.

morguefile.com

morguefile.com

Korzyści zdrowia fizycznego

Specyficzne ćwiczenia dają możliwość uzdrowienia od środka i wzmocnienie pracy całego organizmu, nadając mu większą skuteczność. Nie jest to  lekarstwo na wszystkie dolegliwości, ale oczywiście wspomaga wiele terapii leczniczych. Największym banałem, który nasuwa się w toku rozważań na temat hatha jogi jest stare powiedzenie „ruch to zdrowie”. To prawda, ponieważ pobudzanie mięśni do pracy, ma wpływ na układ krążenia, oddychania i narządy wewnętrzne człowieka. Ćwiczenia podnoszą odporność, wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego i na gospodarkę hormonalną. Norweskie badania wykazały, że joga polepsza działanie układu immunologicznego na poziomie komórkowym. Stres, który towarzyszy wielu ludziom w ciągu dnia może być niwelowany poprzez odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny, który zwiększy wydzielanie endorfin, a tym samym poprawi samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda dostarczyli dowodów na to, że kilka tygodni ćwiczeń jogi ma pozytywny wpływ sen, szczególnie dla osób zmagających się z bezsennością.

Kontrola ciała

Asany to pozycje ciała służące medytacjom jogi, które wpływają na harmonię psychiczną i emocjonalną. Najpopularniejszą formą jogi jest hatha joga, która łączy ze sobą asany oraz pranajamę, czyli sztukę oddychania. Taka postać ćwiczeń dotyczy pracy z ciałem. Pozycje asan mają korzyści dla zdrowia.

  1. Dążenie do zmniejszenia napięcia mięśniowego i ryzyka uszkodzenia więzadeł oraz mięśni.
  2. Redukowanie stresu. Na jego miejscu pojawia się relaks oraz poczucie kumulacji energii.
  3. Ruchy nie są szybkie, więc uwaga zostaje kierowana do wnętrza ciała.
  4. Zwiększa się zakres ruchu w stawach.
  5. Oddech jest kontrolowany.
morguefile.com

morguefile.com

Szczególne przeżycia

Jedna z miłośniczek zajęć jogi, Ola, opisała swoje indywidualne doświadczenia związane z tym rodzajem aktywności. Jak mówi −  Można mieć wrażenie, że niektóre rzeczy są poza Twoim zasięgiem. Oglądasz obrazki ludzi w wymyślnych pozach i wydaje Ci się, że nie potrafisz tego zrobić, a jednak udaje się. Okazuje się, że leżenie na kanapie  nie jest najwygodniejszą pozycją na świecie. Zyskujesz świadomość swojego ciała i zaczynasz używać mięśni o których istnieniu nie miałaś pojęcia. Joga jest dla mnie chwilą wytchnienia, momentem w którym mogę przebywać sama ze sobą poznać swoje ciało i pokonywać ograniczenia. Świat zewnętrzny przez czas trwania zajęć nie ma do mnie dostępu. Zajęcia jogi pozwalają mi pozbyć się bólu kręgosłupa, który jest wywołany moją pracą. Jestem fizycznie i psychicznie uspokojona, a to ogólnie dobrze na mnie wpływa. Nawet nie trzeba interesować się całą filozofią jogi, żeby czerpać korzyści z ćwiczeń. To wyjątkowe, ponieważ stan głębokiego relaksu jest dzisiaj tak rzadko spotykany, że aż staje się specyficzny.

 Każdy może uzyskać bardzo wiele informacji o samym sobie przezwyciężając swoje ograniczenia, rozwijając możliwości własnego ciała. Ludzie spędzają coraz więcej czasu na krześle, kanapie lub w pracy przy biurku, dlatego joga staje się dla wielu ratunkiem. Łatwo jest zapomnieć o własnym ciele, kręgosłupie, rękach, nogach, wystarczy czasami zwykły oddech. Poniżej znajdziecie strony z informacjami o jodze. Można, za ich pośrednictwem, zapisać się na kurs.

http://portal.abczdrowie.pl/joga

http://www.joga-trojmiasto.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =