Retro zabawa na Dolnym Mieście

retro dolne miastoPlateau, Sonia Bohosiewicz, Ewa Błachnio, Sound’n’Grace… to tylko kilkoro z gości, którzy pojawią się 5 września na gdańskim Dolnym Mieście. Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska zapraszają na całodzienną zabawę w stylu retro. Wydarzenie jest podsumowaniem pierwszego etapu rewitalizacji dzielnicy.

W pierwszy weekend września Dolne Miasto wypełni się sztuką i twórczym działaniem. Koncerty, nauka tańca pod okiem instruktorów, Strefa Kreatywna dla małych i dużych, wystawa old mobili – to i wiele innych atrakcji będzie można znaleźć  w rejonie ulic  Łąkowej, Wróbla i Kurzej. Impreza odbywać się będzie w okolicy starej zajezdni tramwajowej. Organizatorzy przygotowali upominki dla uczestników retro zabawy: 500 specjalnych toreb z zestawami piknikowymi (napojami, ciastkami i owocami). Warto więc tam zajrzeć!

Wśród atrakcji przewidziane są: zlot food trucków, targi pysznego jedzenia na Wolnym Targu, popołudniowy piknik. Będzie również strefa kreatywna dla małych i dużych:  warsztaty ceramiczne, lepienie z gliny, projektowanie i puszczenie latawców, robienie lampionów, malowanie twarzy, stanowisko sportowe, strzelanie z łuku, siłowanie na rękę, gry logiczne, planszowe, łamigłówki, wyroby i herbatki seniorów. Dodatkowo: przepisy na sałatki owocowe, drzewo pokoleniowe (zrób zdjęcie – babcia, dziadek, wnuczek), prezentacja zdjęć seniorów (retro, czarno-białe), retro baner z planem Dolnego Miasta – Tu mieszkam (odbicie ręki), chusta animacyjna, ekostwory i kącik plastyczny. Retro zabawa to także okazja do zaprezentowania się lokalnych twórców i artystów – od najmłodszych po najstarszych.

Imprezie będzie towarzyszyć nowa atrakcja dzielnicy –  w nieużywanych torach na ulicy Wróbla stanie stary gdański tramwaj. Każdy, kto odwiedzi ten rejon będzie mógł przypomnieć sobie jakie tramwaje woziły kiedyś pasażerów korzystając z pobliskiej, nieczynnej już zajezdni. Oprócz tego: strefa spotkań z ludźmi, pokazy starych zdjęć Dolnego Miasta, wspomnienia, opowiadania ciekawych historii związanych z Dolnym Miastem, drobne zabawy i zgadywanki związane z Dolnym Miastem dla dzieci, kilka dźwięków Dolnego Miasta, które można odtwarzać, krzyżówka o Dolnym Mieście.

Od godziny 13.30 będzie trwało wydarzenie poświęcone twórczości Wojciecha Młynarskiego. Główną atrakcją będzie projekcja koncertu „Nastroje, nas troje”, który odbył się w 1977 roku w ramach XV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Koncert należy do najlepszych w historii opolskiego festiwalu, wzięli w nim udział m.in.: Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta i Wojciech Młynarski.
Wydarzeniom będzie towarzyszyć ekspozycja graffiti z podobizną Wojciecha Młynarskiego stworzona przez znanego gdańskiego graficiarza – TUSEgo.

Gwiazdą wieczoru jest zespół Plateau z autorskim projektem prezentującym piosenki Marka Grechuty (i nie tylko). Muzykom towarzyszyć będą śpiewające aktorki – Sonia Bohosiewicz i Ewa Błachnio (znana z kabaretu Limo).

DUŻA SCENA – KONCERTY

15.00  Blues Brothers Band – Set I
15.30  Sound’n’Grace
16.45  Orkiestra z Ulicy Chmielnej  – prolog Retro Fajf
17.00  Blues Brothers Band – Set II
17.45  Lokalne kapele
18.30  Blues Brothers Band – Set III
19.00  Plateau – Projekt Grechuta
20.30  Zakończenie imprezy – sztuczne ognie

MAŁA SCENA – RETRO FAJF

15.00  Prezentacja “Katalogu Dolne Miasto”  wykonanego przez seniorów
15.30  Pokazy artystyczne – lokalne organizacje społeczne
16.45  Warsztaty taneczne- Część pierwsza
17.00  Retro Fajf – Orkiestra z Ulicy Chmielnej -Set  I
17.45  Warsztaty taneczne- Część druga
18.00  Retro Fajf – Orkiestra z Ulicy Chmielnej -Set  II
18.45  Warsztaty taneczne- Część trzecia
19.00  Retro Fajf – Orkiestra z Ulicy Chmielnej -Set  III
19.45  Zakończenie Małej Sceny

Gdzie: ul. Łąkowa (przy dawnej zajezdni tramwajowej)

Kiedy: 5 września, sobota, od 15.00

Bilety: wstęp wolny

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *