Muzyczny kosmos w Żaku

spacefestGdański Żak szykuje prawdziwą niespodziankę dla fanów shoegaze’u, space rocka i szeroko rozumianej muzyki alternatywnej. Już 6 i 7 grudnia (piątek i sobota) odbędzie się kolejna edycja SpaceFestu! Na scenie Żaka zaprezentują się artyści, których muzyczne zainteresowania opuściły ziemskie rejony i przeniosły się w nieznaną nikomu przestrzeń…

Tradycyjnie już, występy zespołów poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Skład PPE zmienia się co rok, a jedynym muzykiem, który regularnie gra w składzie jest Ray Dickaty, znany między innymi ze współpracy z PJ Harvey. Specjalnym gościem tegorocznego składu PPE będzie Laetitia Sadier – charyzmatyczna wokalistka Sterolab, która będzie towarzyszyć grupie trójmiejskich muzyków. Efekty ich pracy usłyszymy 6 grudnia (piątek), a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2014 roku. W dniach 2-6 grudnia (poniedziałek-piątek), Pure Phase Ensemble zaprasza wszystkich chętnych muzyków do CSW Łaźnia na warsztaty, podczas których będzie możliwość wymiany wspólnych muzycznych doświadczeń.

Headlinerem drugiego dnia koncertów będzie islandzka grupa Dead Skeletons, która z niezwykłą lekkością przemieszcza się po shoegaze’owych rejonach zaprawionych odpowiednią dawką psychodelii i stoner-rocka. Muzycy Dead Skeletons, dowodzeni przez Jóna Sæmundura Audarsona, tworzą niezwykłe muzyczne przedstawienie, w którym ważną rolę odgrywają wizualizacje.

Na scenie gdańskiego Żaka zobaczymy także pochodzący z USA Weekend, odnajdujący się w klimatach low-fi/shoegaze, niemiecki noise’owy zespół Jaguwar oraz brytyjski Trans/Human, który podczas koncertów wykorzystuje do gry przedmioty codziennego użytku.

dead skeletonsOrganizatorzy zaprosili cztery polskie projekty na tegoroczną edycję SpaceFestu. Wśród nich znajdzie się gdyńskie Ampacity, które powstało specjalnie na potrzeby poprzedniej edycji festiwalu, ale zostało tak entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, że stało się regularnie koncertującym bandem. Usłyszymy także Niewolników Saturna, których skład opiera się na muzykach znanych z takich zespołów jak Ścianka czy Hey. Stawkę uzupełniają Stara Rzeka i Judy’s Funeral – laureaci ogłoszonego przez organizatorów SpaceFestu, konkursu dla młodych zespołów.

O to, byście nie nudzili się podczas przerw między koncertami zadbają DJ Dough Shipton z legendarnej brytyjskiej wytwórni Finders Keepers, DJ Dr Switchoff a.k.a. Danil Akimov z Rosji oraz legendarny DJ radiowy, Adam Czajkowski. 

Szczegółowy program festiwalu:

2-6 grudnia 2013

+CSW Łaźnia+
PL, Gdańsk, Jaskółcza 1

Pure Phase Ensemble – warsztaty dla muzyków

 6-7 grudnia 2013 – koncerty

+Klub Żak+
PL, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197

6 grudnia 2013

kawiarnia:
19.00-19.55       dyskusja:  Laetitia Sadier i Pure Phase Ensemble 3
20.00-23.00      DJ Adam Czajkowski (PL)
23.00-do rana    DJ Dr.Switchoff (RU)

sala suwnicowa:
20.00-20.40    Stara Rzeka (PL)
21.00-22.00     Ampacity (PL)
22.30-23.30     Pure Phase Ensemble (with Laetitia Sadier) (UK/FR/PL)
00.00-?              Weekend (US)

7 grudnia 2013

kawiarnia:
19.00-22.00    DJ Adam Czajkowski (PL)
22.00-0.00      DJ Doug Shipton (Finders Keepers) (UK)
0.00 do rana    DJ Adam Czajkowski (PL)

sala suwnicowa:
19.00-19.40    Trans/Human (UK)
20.10-20.50    Judy’s Funeral (PL)
21.20-22.10     Niewolnicy Saturna (PL)
23.10- ?              Dead Skeletons (IS)

Bilety do nabycia w sieci Eventim (30 zł), w Żaku (30 zł i 15 zł na Kartę do Kultury [pula limitowana]). W dniu koncertu bilety w cenie 40 zł. W sprzedaży nie ma już karnetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *