Dzień teatru na UG – wywiad na żywo z Mirosławem Baką

11071674_923403267680297_5719269642390287778_nDzień Teatru na Uniwersytecie Gdańskim świętujemy w tym roku w szczególny sposób. Redaktorzy CDN-u przeprowadzą wywiad na żywo z ciekawą osobistością. 27 marca naszym gościem będzie Mirosław Baka – ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. 

Przyszedł na świat i wychowywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jako mały chłopiec chciał zostać marynarzem. Sześć razy zmieniał szkoły policealne i pracował jako ratownik w karetce pogotowia ratunkowego, zanim dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Zadebiutował w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, z którym związany był do roku 1988. W 1989 roku po ukończeniu PWST wyjechał wraz żoną do Gdańska, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże. Wystąpił między innymi w przedstawieniach: „Pluskwa” Władimira Majakowskiego, „Antoniusz i Kleopatra” Williama Szekspira i „Śmierć komiwojażera” Feliksa Falka.

Debiut filmowy aktora miał miejsce w 1985 roku w filmie „Daleki dystans”. Wielkim sukcesem okazała się jego rola młodego mordercy taksówkarza w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o zabijaniu”, ale największą popularność przyniósł mu film „Reich” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Zagrał również w dramatach – „Chce mi się wyć” i „Nad rzeką, której nie ma” oraz filmach wojennych – „Pierścionek z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy i „Demony wojny wg Goi”. W 2003 roku przyjął rolę komisarza policji Igora Szajbińskiego „Szajby” w serialu „Fala zbrodni”. 

Mirosław Baka jest również utalentowany muzycznie. Wykonuje piosenkę aktorską, interpretuje utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i Jana Wołka.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród za kreacje teatralne, filmowe oraz za całokształt pracy. Najważniejsze wyróżnienia to: Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za główną rolę w „Krótkim filmie o zabijaniu”, Srebrny Krzyż Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże, Nagroda im. Leona Schillera za całokształt pracy w 1997 roku, tytuł Radiowej Osobowości Roku przyznawany przez Radio Gdańsk oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Prywatnie, mąż Joanny Kreft, ojciec 2 synów: Łukasza i Jeremiego. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na podróże. Mało kto wie, że Mirosław Baka działa również po drugiej stronie obiektywu. Jest zapalonym fotografem i bardzo poważnie traktuje swoją pasję. Działa także w fundacji „żyć z POMPĄ” na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.

Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przyjdź, posłuchaj i sam zapytaj!

Kiedy: 27 marca 2015 (piątek), godzina 10:00

Gdzie: Aula S208, Wydział Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =