Archive w B90

ArchiveTrzy lata temu ogromnie ucieszyli trójmiejską publiczność dwoma koncertami w gdańskim Parlamencie. Teraz powracają w nasze strony promując okrągłe, dziesiąte wydawnictwo, zatytułowane „Restriction”. Mowa oczywiście o Brytyjczykach z Archive, którzy w sobotę (28 marca) wystąpią w stoczniowej scenerii klubu B90.

Zespół w 1994 roku powołali do życia Darius Keeler i Danny Griffiths. Dwa lata później zadebiutowali albumem „Londinium”, powstałym przy współpracy z Royą Arab i Rosko Johnem. Debiuty nie zawsze jednak są łatwe. Ten nie należał do udanych i sprawił, że zespół zawiesił działalność na kilka miesięcy po wydaniu pierwszego krążka.

Wrócił jednak silniejszy i wraz z nową wokalistką – Suzanne Wooder – wydał płytę „Take My Head”. Artystka nie zagrzała na długo miejsca w Archive i ponownie zaczęły się poszukiwania osoby odpowiedzialnej za wokal. Wybór padł na Craiga Walkera i był jak najbardziej słuszny. Z nim w składzie Archive nagrało „You All Look the Same to Me” oraz „Noise”, które zebrały bardzo dobre recenzje i sprawiły, że o zespole zrobiło się nieco głośniej na rynku muzycznym.

Z czasem Keeler i Griffiths przekształcili zespół w kolektyw wielu artystów, którzy swoją osobą uświetniali kolejne płytowe wydawnictwa. Pojawił się Pollard Berrier, swoje dorzuciła zjawiskowa Maria Q, natomiast od albumu „With Us Until You’re Dead” funkcję wokalistki przejęła Holly Martin. Te wszystkie zawirowania w składzie sprawiły, że Archive szalenie się rozwinęło, przez co ciężko jest jednoznacznie określić muzyczny styl, jaki prezentuje zespół. Dominuje  trip-hop, ale sporo jest odniesień do elektroniki, post-rocka czy rocka progresywnego.

Nowa płyta, zatytułowana „Restriction”, to dwanaście indywidualnych kompozycji, które razem tworzą imponującą całość. Jeżeli chcecie przekonać się na własne uszy, jak Archive brzmi na żywo, nie traćcie czasu i łapcie ostatnie okazje na kupno biletów. Sobotni (28 marca) koncert w gdańskim B90 jest już co prawda wyprzedany, ale nie brakuje osób chcących odsprzedać wejściówki.

Dla tych, którzy się załapią, zespół przygotował nie lada niespodziankę. Przed koncertem zostanie wyemitowany krótkometrażowy film „Axiom”, do którego Archive stworzyło muzykę. Posłuchajcie „Distorted Angels” pochodzącego z tego obrazu. Robi wrażenie, prawda?

Kiedy: 28 marca (sobota), 18.15 – otwarcie klubu, 20.15 – emisja projekcji „Axiom”, 21.15 – koncert Archive

Gdzie: Klub B90, Gdańsk, Doki 1

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =