K2 i Buka w Scenie

fot. Karolina Błażejczyk

fot. Karolina Błażejczyk

K2 i Bukę można uznać za najpopularniejszy duet hip-hopowy w Polsce w 2014 roku. Wpłynęła na to głównie współpraca, której owocem stał się numer „1 moment”. Ten, i wiele innych będziecie mogli usłyszeć na żywo już 24 stycznia 2014 roku w sopockim klubie Scena.

Buka jest znany jako raper związany ze śląską wytwórnią, MaxFloRec, ale jego przygoda z hip-hopem zaczyna się dużo wcześniej. W 2006 roku nielegalnie wydaje „Krukologikę” i poznaje Skora. Ich współpraca ma być jednorazowa, jednak z czasem plany ulegają zmianie. W 2007 roku powstaje SumaStyli, w składzie Buka, Mati, Skor, Kris i Dj Cider. Wszyscy oprócz ostatniego, pochodzą z Gdańska, ale przebywają w Wielkiej Brytanii, więc „Artefakty” powstają na odległość. Buka w tym czasie kończy liceum i nagrywa drugą płytę solową „Stylimilion”. Po maturze wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. W Northampton SumaStyli w komplecie rozpoczyna prace nad nowym albumem. Powstają „Cztery ściany ciszy EP” i „Walka trwa”. Buka wraca do Polski i wydaje „Świt żywych trupów” (2008). Później, znowu w Northampton z SumąStyli, powstaje „De Integro”.

Po tej płycie raper ostatecznie wraca do Polski i poświęca się karierze solowej. 2010 rok w karierze Buki jest chyba najistotniejszy. Wtedy to Rahim docenia „Opowieści z miasta fatum” i nawiązuje kontakt z raperem. Propozycji wydania kolejnej produkcji w MaxFloRec Buka oczywiście nie odrzuca. EP „Po drugiej stronie lustra” promuje już wytwórnia Rahima, który osobiście pojawia się w utworze „Danse Makabre”. „Pokój 003”zostaje wydany nakładem MaxFloRec w 2011 roku i szybko zyskuje popularność. Kawałki „Pierwsza miłość”, Achtung” i „Wraca monster” zyskują szczególną sławę wśród słuchaczy. W 2012 roku raper rozpoczął pracę nad kolejnym albumem.  „Wspaniały widok na nic interesującego” pojawia się w sklepach w marcu 2013 roku. Buka tym albumem zyskuje rzeszę fanów. Nie spoczywa jednak na laurach, koncertuje i tworzy nowe projekty. Obecnie pracuje nad nowym albumem w duecie z Rahimem. W 2014 roku wraz ze Skorem zakłada 3-ART, który ma zajmować się promowaniem twórczości SumyStyli, ale również twórczości solowej Buki, Skora i Matiego.

K2 może kojarzyć się ze szczytem Czogori w łańcuchu górskim Karakorum. I słusznie, bo raper Tomasz Marycki tym inspirował się przy wyborze pseudonimu artystycznego. Pochodzi ze Śląska, a pierwsze teksty pisał mając już 10 lat. Około roku 2006 wraz z Jukaszem tworzy duet MC – Producent, a współpraca kończy się powstaniem tetralogii albumów „Shino Hito”. W między czasie K2 i Jukasz wraz z Ceema tworzą kolaborację FX. Kadewua jest jednym z głównych reprezentantów Silesia Crime – inicjatywy promującej „pieroński RAP ze Ślonska”. Gościnnie pojawia się na „Alfie i Omedze” Fokusa, „Pokoju 003”, „Wspaniałym widoku na nic interesującego” Buki, jak również na licznych produkcjach featuringowych. 2014 rok był wyjątkowy w karierze K2, dzięki wydaniu „Anatomii” w wytwórni MaxFloRec.

Kiedy? W sobotę 24 stycznia 2015 roku o godzinie 20.00.

Gdzie? W klubie Scena w Sopocie przy ulicy Mamuszki 2.

Za ile? Koszt biletów wynosi 25 złotych do nabycia w salonach Empik oraz internetowo przez ebilet.pl i biletomat.pl.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − jeden =