18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Kawa miętowa

2 min read
kawa miętowa, mięta, kawa, likier, lód, mleko

kawa miętowa, mięta, kawa, likier, lód, mlekoO dobroczynnym wpływie mięty na organizm ludzki mówi się od wieków. Co się stanie gdy dodamy takiego olejku do kawy? Posmakujcie tego orzeźwiającego napoju już dziś!

Składniki:

− 1oo ml mocnej kawy

− 50 ml mleka

− olejek miętowy lub liście mięty

Sposób przygotowania:

Pierwszym etapem przygotowania jest oczywiście zaparzenie kawy. Mleko wlewamy do spieniacza lub ubijamy je w shakerze. Jeśli mamy olejek lub likier miętowy, dodajemy ok. łyżki do napoju. Jeśli mamy świeże liście mięty, zaparzamy je w 20/30 ml wody. Tak aby powstały wywar był intensywny. Wówczas mieszamy go z kawą. Na samym końcu dodajemy spienione mleko. Gotowe!

Właściwości:

Aromat mięty zna chyba każdy. Niemal wszyscy wiedzą, że należy ją pić przy zatruciu żołądkowym. Jednak to nie koniec zalet mięty! Na świecie rozróżnia się jej ponad 30 gatunków. Te najpopularniejsze w Polsce to mięta zielona oraz pieprzowa. W listkach zawarte są olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy (przeciwutleniacze) – które mają dobroczynny wpływ na układ trawienny oraz rutyna, karoten i witaminy A i C. Przygotowany z niej napar wspomaga trawienie oraz likwiduje wzdęcia i zaparcia. Rozkurczając mięśnie gładki przewodu pokarmowego, łagodzi ból brzucha. Poprzez działanie wiatro- i moczopędne, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Polecana jest również osobom cierpiącym na dolegliwości wątrobowe. Co ważne, mięta pomaga także zwalczać bakterie, tj. salmonella, gronkowiec złocisty.

Zioło pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Jej uspokajające działanie może rozwiązać problemy osób cierpiących na bezsenność, nerwobóle czy drgawki nerwowe. Olejek miętowy redukuje napięciowe bóle głowy czyli np. migrenę. Paniom poleca się jej stosowanie podczas menstruacji. Popularne są także inhalacje olejkiem miętowym. Taka terapia przy infekcjach układu oddechowego, z pewnością przyniesie ulgę. Ułatwienie oddychania, udrażnianie nosa oraz zatok złagodzi objawy przeziębienia. Mentol jest zatem często dodawany do leków na ból gardła, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Olejek miętowy wykorzystywany jest zarówno w przemyśle medycznym jak i kosmetycznym.

Fot. Marlena Orzechowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =