Desert Rose w Teatrze Wybrzeże

Desert Rose, Teatr Wybrzeze, spektakl, taniec butohJuż 2 grudnia 2014 r. deskami Teatru Wybrzeże zawładnie taniec butoh. Spektakl o tytule „Desert Rose” rozpocznie się o godzinie 19.00 na Scenie Malarni. Poznajcie ten japoński styl tańca i odkryjcie tajemnice ludzkiego ciała!

„Desert Rose” oznacza dosłownie Różę Pustyni. Tak jak kwiat pośród piasków, tak i spektakl nawiązuje do niewypowiedzianego pragnienia. Nie bez powodu w przedstawieniu wykorzystano butoh. Sugestywne ukazywanie powabu, pokusy oraz słodyczy zdaje się naturalnie integralne z człowiekiem. Inspirując się tą niezwykłą rośliną, kuszącą swym soczystym kolorem, twórcy ukazują nam nieskrępowane kuszenie. Pożądanie przyciąga nasz wzrok. Okazuje się jednak, że kwiat symbolizuje również przesycenie, przesłodzenie, a nawet tandetę. To przerysowane pragnienie czaruje swą zmysłowością i infantylnością.

Podczas spektaklu będziemy obserwowali tancerkę butoh TO-EN. Artystka swą karierę rozpoczęła w Szwecji, w zespole SU-EN Butoh Company. Uczestnicząc w wielu przedstawieniach i projektach TO-EN występowała na największych szwedzkich scenach. Od paru lat tancerka pracuje w Polsce. Tworzy wiele projektów, warsztatów, wykładów a także improwizacji.

Muzyka jaką usłyszymy jest dziełem Krzysztofa Pajki. Znany z projektów takich jak: Sopocka Scena Off de BICZ, POLIFONIA, a także PEPSI FAZA – podczas której zwyciężył w kategorii na najlepszą kompozycję muzyczną. Od 2010 roku nieprzerwanie współpracuje z TO-EN Butoh Company. Bilet na spektakl kosztuje 20 zł.

Taniec butoh powstał w latach 50. XX wieku w Japonii za sprawą Tatsumiego Hijikatiego. Zaznacza się, że czym innym jest butoh sceniczny (głównie praktykowany w krajach Europejskich) od tego praktykowanego poza sceną (skoncentrowanego na obserwacji własnego ciała i umysłu). Podstawowym założeniem tego gatunku tańca jest jedność psychofizyczna człowieka. Ruch ma inicjować skierowana do wewnątrz energia, eksplorująca koneksje między ciałem a umysłem. W Japonii od ponad 20 lat butoh wykorzystuje się do leczenia osób z różnego rodzaju zaburzeniami oraz do samopoznania dla osób zdrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × jeden =