Frument Project – folklor w nowym wydaniu

10678810_715678785181521_3208262265357492405_nCzy można w dzisiejszych czasach zaistnieć grając muzykę inspirowaną folklorem? Chłopaki z Frument Project udowadniają, że tak. Ten oryginalny kwartet tworzą radomianie – Patryk, Łukasz, Kamil i „adoptowany“ krakowianin Jacek. 

Zespół Frument Project powstał w 2008 roku w RadomiuPoznaliśmy się w szkole muzycznej, gdzie z Łukaszem i Kamilem chodziliśmy do jednej klasy i graliśmy w zespołach muzyki rozrywkowej. Jacka poznałem na studiach w Katowicach – wspomina Patryk.

Zaczynali od grania coverów muzyki popowej i filmowej na ulicach większych miast w Polsce – W roku 2008 pierwsze dźwięki wydaliśmy z siebie właśnie w Trójmieście. Ponad tydzień graliśmy w Gdyni, w Gdańsku no i w Sopocie. Od razu zostali świetnie przyjęci, zapragnęli jednak pokazywać więcej siebie w muzyce. Nie musieli szukać daleko – zafascynował ich folklor, a w szczególności ten wywodzący się z ziemi radomskiej. Brali udział w warsztatach aranżacji muzyki tradycyjnej w Polskim Radiu, słuchali kapel folkowych, pożyczali nagrania z muzeum wsi radomskiej, aż w końcu zaczęli grać własne kompozycje – polki, oberki i mazurki.

Frument Project łączy różne gatunki, od jazzu, popu, po rock i muzykę eksperymentalną. Ich głównym celem jest sprawienie by młodzi ludzie nie zapomnieli o swoich korzeniach. Mieszając tradycje ze współczesnością, chcą przekonać odbiorców do folkloru – muzyki naszych przodków.

W 2014 roku chłopaki wzięli udział w 7 edycji telewizyjnego talent show, Must Be The Music. Zgarniając od jurorów 4 razy „tak“, przeszli do półfinału  – ten program to przede wszystkim przygoda… Poznaliśmy wiele osób, pokazaliśmy się szerokiej publiczności, a Jacek złamał serca rzeszom fanek pokazując się tam z dziewczyną – śmieje się Patryk.

Ostatnio na portalu polakpotrafi.pl zakończyło się zbieranie funduszy na debiutancką płytę zespołu. Akcję wsparło ponad 140 osób, a chłopakom udało się zebrać całą kwotę niezbędną do realizacji celu. Chcąc oddać klimat ludowości na płycie, chłopaki zadecydowali, że nagranie zostanie zrealizowane, w zaadoptowanym na studio, domu na wsi. Miksem płyty zajmie się AS One Studio, znane z produkcji płyt m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa – pracujemy nad debiutancka płyta, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na wiosnę krążek będzie w sklepachzapewnia Patryk.

Chłopaków w najbliższym czasie można spotkać na koncertach w Radomiu i okolicach. Miejmy nadzieję, że po wydaniu płyty zaplanują trasę koncertową z przystankiem w Trójmieście.

Fot. Kamil Rylski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + trzy =