„Czytając mury” – premiera książki i wykład otwarty

PrintJeżeli spodobała wam się kolekcja malarstwa monumentalnego na Zaspie to zapraszamy was w kolejną podróż po miejskich muralach i malarstwie ściennym. We wtorek, 20 maja w Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się dwa ważne wydarzenia dla wszystkich fanów street artu.

20 maja (wtorek) Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) przepełni się miłośnikami street artu, zarówno tego monumentalnego, jak i na mniejszą skalę, którzy wspólnie wezmą udział w wydarzeniu „Czytając mury.

O godzinie 17.30 odbędzie się otwarty wykład Marcina Rutkiewicza, założyciela Fundacji Sztuki Zewnętrznej, stawiającej sobie za cel dokumentację i promocję obecności sztuki w przestrzeni publicznej. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Zaspie pt. „Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie a inne kolekcje w Polsce”.

Kolekcja malarstwa monumentalnego na Zaspie została niedawno wyróżniona przez amerykański portal The Huffington Post jako jedna z najpiękniejszych na świecie. Podczas spotkania prowadzący podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie Gdańsk z polskich miast znalazł się na liście dwudziestu sześciu miejsc na świecie, w których warto zwrócić szczególną uwagę na sztukę street artu.

Projekt plakatu Patrycja Orzechowska

O godzinie 19.30 będzie okazja do spotkania się z Agnieszką Wołodźko, autorką książki „Czytając mury”, która pokazuje miejskie murale i malowidła ścienne. Autorka oprowadza czytelnika nie tylko po Zaspie, znanej z kolekcji wielkoformatowego malarstwa, ale także po innych dzielnicach, m.in. w okolice Stoczni Gdańskiej i Węzła Kliniczna, Głównego Miasta, Wrzeszcza, Oliwy, Brzeźna, Nowego Portu czy Ujeściska. Będzie to niezwykła okazja do zapoznania się z gdańskim  street artem, zwłaszcza, że wiele z uwiecznionych przez autorkę malowideł już nie istnieje.

– Zawarte w książce fotografie to próba spojrzenia na gdańskie murale jako na istotny element naszego krajobrazu miejskiego – przede wszystkim ze względu na ich dużą liczebność. Jednocześnie kierowałam się chęcią utrwalenia ich, widząc jak szybko znikają w następstwie prowadzonych robót drogowych i remontów. Niektórych prac, widocznych na moich zdjęciach, w rzeczywistości już nie ma. Na szczęście pojawiają się nowe… – mówi Agnieszka Wołodźko.

 Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Podczas spotkania będzie można nabyć nową publikację IKM  „Czytając mury” w specjalnej cenie 29zł.

 link do wydarzenia na Facebooku

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *