Jazzmaster razy dwa. Stańko i Masecki

Tomasz StańkoTomasz Stańko i Marcin Masecki – legenda polskiego jazzu i najbardziej twórczy pianista tej improwizowanej muzyki. Już 10 maja ponownie spotkają się w Klubie Żak, aby zaspokoić apetyt melomanów.

Trąbka Tomasza Stańko zachwycała słuchaczy w najbardziej prestiżowych salach świata. Swoją przygodę z muzyką zaczął pod koniec lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. W początku lat 70. na czele własnego zespołu Tomasz Stanko Quintet, wszedł do czołówki free jazzu i pojawiał się na najważniejszych europejskich festiwalach. W latach 90. Stańko znalazł się na jazzowym szczycie i rozpoczął kolejną fazę współpracy z renomowaną monachijską wytwórnią ECM. Nazywany najbardziej konsekwentnym free polskim jazzmanem, skomponował muzykę do 16 filmów oraz wydał 37 płyt. Ostatni krążek Stańko zatytułowany „Wisława” poświęcony był polskiej noblistce, poetce Wisławie Szymborskiej. – Lekturze słów Wisławy Szymborskiej zawdzięczam wiele pomysłów i inspiracji. Spotkania z Nią i współgranie z Jej poezją nadały rozmach także i tej muzyce, którą chciałabym z szacunkiem dedykować jej pamięci – pisze w książeczce płyty jazzman.

Marcin MaseckiMarcin Masecki jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie. Gra jazz i muzykę poważną. Współpracuje z takimi artystami jak Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Macio Moretti i Raphael Rogiński. W 2012 roku wydał album Die Kunst der Fuge. Jest to autorska wersja niedokończonego dzieła Bacha – celowo „brudna” brzmieniowo i choćby przez to prowokacyjna, uznana jednak przez wielu krytyków za wydarzenie roku. We wrześniu ubiegłego roku ukazała się płyta jego sekstetu Profesjonalizm. Nominowany do Paszportów „Polityki” (2012 rok) za swoją błyskotliwość, erudycję i humor oraz bezczelny wdzięk z jakim wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony. Masecki od kilku lat niezmiennie określany jest jako najbardziej zaskakujący polski pianista jazzowy i klasyczny.

Stańko i Masecki po raz pierwszy spotkali się w 2011 roku. Po ich koncercie Marek Dusza z „Rzeczpospolitej” (18.07.2011) pisał tak: Obaj muzycy od razu nawiązali porozumienie. Stańko na scenie uśmiecha się rzadko, podobnie Masecki, a tego wieczoru obaj mieli radość na twarzach. (…) Dla młodych słuchaczy z podobnie jak Masecki zmierzwionymi poglądami na muzykę przychylność Mistrza Stańki była nobilitacją ich poglądów. Dla miłośników Stańki porozumienie, jakie błyskawicznie nawiązał z czołowym przedstawicielem młodego pokolenia świadczyło, że możliwe jest odkrywanie nowych dźwięków gdzieś między starym i nowym.

Koncert odbędzie się 10 maja w Klubie Żak, start o godz. 20.00. Bilety w cenach 20-50 zł do nabycia w kasach klubu Żak oraz poprzez sieć eventim.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *