Jazz Jantar znów w Gdańsku

jjf13 Jazz Jantar to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce – jego historia sięga lat 70. ubiegłego wieku. Tegoroczna edycja rozpocznie się w Gdańsku już w najbliższą sobotę – 2 listopada.

Kolejną odsłonę  Jazz Jantar Festival zainauguruje występ kwartetu słynnego francuskiego trębacza – Erika Truffaza, który wystąpi wraz z zespołem Erik Truffaz 4tet. Zaprezentuje on słuchaczom materiał ze swojej najnowszej płyty – „El Tiempo de la Revolucion”.

Pierwszemu koncertowi festiwalu towarzyszyć będzie miniprezentacja francuskiego jazzu France.NOW, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty organizatorzy zapraszają do Klubu Żak).

Drugi koncert dnia dedykowany jest także jazzowi znad Loary, wystąpi bowiem Manu Katche – mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista, a także producent. Wraz ze swoim międzynarodowym zespołem pojawi się u boku gościa specjalnego – Nilsa Pettera Molvaera.

W Żaku pojawi się również jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych – Terence Blanchard wspierający utalentowanego pianistęMichała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowany jest koncert Dave’a Douglasa muzyka ze słynnej nowojorskiej  wytwórni muzycznej Johna Zorna. Jego kwintet zaprezentuje materiał z płyty „Time Travel”.

9 listopada będziemy mieli okazję podziwiać słynne trio Medeski, Martin & Wood, które zaprezentuje cudowną mieszankę jazzu, funky, fusion i hip hopu. Obok zespołu wystąpi również formacja The Necks z Australii – trójka utalentowanych muzyków specjalizujących się w improwizacji.

Tradycją gdańskiego festiwalu są występy pianistyczne, których nie zabraknie i tym razem. W tym roku przed trójmiejską publicznością zaprezentują się artyści tacy jak Amerykanin – Craig Taborn oraz Fin – Iiro Rantala w kwartecie z udziałem polskiego utalentowanego skrzypka – Adama Bałdycha.


Wybierając się na to wydarzenie będziecie mieli okazję podziwiać także Leszka Kułakowskiego oraz Aleksandrę Tomaszewską. Wystąpi ona w Żaku wraz ze swoim zespołem Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Z kolei wspomniany Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku, przedstawiając publiczności zupełnie nowy program.

16 listopada festiwal zamknie dzień pod nazwą – „Sygnowano: Maciej Sikała”. Ten gdański saksofonista przybliży trójmiejskiej publiczności dwóch światowej sławy saksofonistów – Jacoba Dinesena oraz Ralpha Reicherta. Sam artysta przygotowuje specjalny projekt, który wspomogą: kontrabasista Wayne Dockery, perkusista John Betsch i trębacz Piotr Wojtasik.

Poza tym na scenie pojawi się nowa formacja Jacka Kochana ORGANizition of 3, RAW, Maciej Milewski 5tet i Michał Zienkowski Quintet. W sumie w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jantar zaprezentuje się aż 15 pianistów.

Więcej informacji o wydarzeniu i biletach znajdziecie na stronie festiwalu: www.jazzjantar.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1381934455366481/?fref=ts. Zainteresowani powinni się pospieszyć z kupnem. Wejściówki na niektóre dni festiwalu zostały już wyprzedane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =