Nollywood – czyli Nigeria na wyciągnięcie ręki

Od 23 do 25 kwietnia w Gdańsku odbędzie się IX edycja Afrykańskiego Festiwalu Filmowego AfryKamera. NCK zaprasza na kolejne spotkanie z Afryką, gdzie tematem przewodnim będzie blok filmów i wydarzeń towarzyszących związanych z rozwijającą się Nigerią.AfryKamera 2014 Gdańsk NCK

Festiwal filmów afrykańskich jest organizowany co roku w Warszawie oraz kilku innych największych miastach w Polsce. Jak twierdzą sami organizatorzy, AfryKamera powstała z myślą o prezentowaniu najważniejszych zjawisk kulturowych i kinematograficznych w Afryce, ale z punktu widzenia lokalnego. Już sama nazwa wskazuje na klucz festiwalu: Afrykańska Kamera, czyli Afryka oczami Afrykanów.

Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu jest Nowe Kino Nigeryjskie. Jest to gałąź przemysłu filmowego, która w ostatnim czasie potężnie się rozwija. Ma ono w sobie ogromny potencjał i staje się doceniana nie tylko w Afryce, ale także na całym świecie.

Festiwal w Gdańsku składa się z dwóch części. Kluczową z nich jest program filmowy, który z kolei dzieli się na blok filmów nowej fali Nollywood i Afroselektę, czyli najlepsze krótko- i długometrażowe filmy afrykańskie. Pokazy będą odbywały się w Centrum św. Jana, przy ul. Świętojańskiej 50.

 Elementem towarzyszącym będą wydarzenia odbywające się w Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Korzennej 33/55. Interesująco zapowiada się m.in. wystawa fotografii Ludwika Szakiela pt. „LaambSenegalskie Zapasy”, która potrwa od 23 do 26 kwietnia i zakończy się spotkaniem z autorem oraz degustacją kuchni senegalskiej. Zmysł słuchu rozbudzi natomiast sopocki zespół Ikenga Drummers, który spróbuje porwać publiczność w afrykańskie rytmy. Dodatkowo, na ochotników czekają warsztaty gry na instrumentach afrykańskich.

Wstęp na dodatkowe atrakcje jest bezpłatny! Bilety na seanse filmowe są natomiast do nabycia w następujących cenach: ulgowy 10 zł / normalny 12 zł / karnet na 3 seanse 28 zł / karnet na całość 50 zł.

Szczegółowe informacje dostępnę są na stronie www.afrykamera.pl

http://www.youtube.com/watch?v=jtcsBDYeFo4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *