Studencka kariera świetnego menadżera

young project management program logoNiektórzy w zarządzaniu czują się naprawdę jak ryba w wodzie. Idealnym sposobem na sprawdzenie się w tej dziedzinie jest dla nich udział w Young Project Management Program. W 2014 r. odbywa się XIV edycja tego konkursu, a każda z nich oznacza nowe wyzwania nie tylko dla uczestników, ale i organizatorów.

Konkurs z tradycjami

Young Project Management Program to ogólnopolski, coroczny konkurs, którego celem jest odnalezienie wśród studentów utalentowanych przyszłych menadżerów projektu. W tym roku odbywa się już 14. edycja tego wydarzenia. YPMP to jeden z najbardziej znanych konkursów w swojej dziedzinie.

Chętni w pierwszy etapie tegorocznej odsłony konkursu zobowiązani byli do napisania do 16 kwietnia eseju na jeden z przedstawionych tematów. Do 25 kwietnia zostanie ogłoszona lista szczęśliwców przechodzących do kolejnego etapu. Finaliści z całej Polski przyjadą tuż po weekendzie majowym do Gdańska, żeby rozwiązać testy i przejść przez rozmowy kwalifikacyjne. Gra jest warta świeczki, bo poza możliwością nabycia cennej wiedzy z zakresu zarządzania projektami oraz ułatwieniem startu kariery, nagrodą główną są płatne, merytoryczne praktyki.

Wśród firm współpracujących w tym zakresie z organizatorami YPMP 2014 znalazły się: software house Volanto, Sescom (techniczna obsługa nieruchomości i infrastruktur budowlanych), Grupa GPEC, gdański dostawca ciepła i energii elektrycznej, Atena (biznesowe systemy informatyczne), a nawet Skanska, międzynarodowa korporacja budowlana i deweloperska.

Druga strona programu

Pozyskanie tych praktykodawców nie byłoby możliwe bez poświęcenia organizatorów konkursu. Zespół YPMP to członkowie działającego od 14 lat i cieszącego się dobrą renomą Międzywydziałowego Koła Naukowego „Project Management” Politechniki Gdańskiej. Należą do niego studenci różnych kierunków, takich jak informatyka, europeistyka czy elektronika i telekomunikacja. Praca nad projektem trwa 8 miesięcy – rozpoczyna się od rekrutacji członków zespołu organizacyjnego w październiku i kończy się uroczystą Galą Finałową w maju.

W tym czasie jednym z ważniejszych zadań jest do zadań jest stworzenie ofert współpracy atrakcyjnych dla firm. Oprócz tego koło naukowe zajmuje się zapraszaniem ważnych instytucji do objęcia patronatem honorowym konkursu i działaniami marketingowymi promującymi projekt w całej Polsce. Oznacza to niezliczone telefony i spotkania z firmami, a także cotygodniowe zebrania podsumowujące postępy. Pracując przy projekcie zespół nie otrzymuje pieniędzy – dostaje zaś coś zdecydowanie cenniejszego. Worek wynagrodzeń jest ogromny. W nim upakowana jest m.in. umiejętność współpracy w grupie, nawiązywania relacji ze światem biznesu, zbiorowa odpowiedzialność za cele czy też zdolność zarządzania czasem.

Niewątpliwie, organizacja projektu przynosi dużą satysfakcję i zostanie doceniona w oczach pracodawców jako mocny punkt w CV – mówi Daria Bokuniewicz, koordynator 14. YPMP. – Wielu absolwentów, będących członkami MKN „Project Management”, bez większych problemów odnalazło się na rynku pracy po ukończeniu studiów, zdobywając pracę na dobrych stanowiskach.

Kilka lat studiów mija bardzo szybko i nim się zorientujemy, musimy wkroczyć na rynek pracy, aby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Przykład Young Project Management Program podsuwa wszystkim studentom dwa wnioski. Po pierwsze, warto znaleźć czas na aktywność w organizacjach, urozmaicających codzienność i ułatwiających przyszłość. A po drugie – warto poszukać konkursów potwierdzających umiejętności z dziedziny, z którą chcemy związać swoją przyszłość. Konkursów takich jak YPMP jest dla osób marzących o pracy menadżera.

 ____________________
Skład zespołu: Daria Bokuniewicz (koordynator projektu), Paweł Bielski (koordynator ds. współpracy zewnętrznej), Patryk Zaremba (koordynator ds. marketingu), członkowie działu współpracy zewnętrznej: Karolina Sikora, Maciej Mistarz, Justyna Ledwójcik, Agnieszka Miłoszewska, członkowie działu marketingu: Hanna Markuszewska, Patrycja Żabka, Agnieszka Mackoś, Nikodem Tęcza, Izabela Robaszkiewicz, webmaster: Michał Żak.

Zdjęcia wykonane przez zespół YPMP podczas spotkania organizacyjnego

 

red. Karol Jakubcewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *