Król kryminału

Harlan CobenUznanie wśród czytelników i krytyków, miliony sprzedanych książek, wiele prestiżowych nagród… Harlana Cobena znają fani kryminałów na całym świecie. Jaki jest jego przepis na bestseller?

„Bez skrupułów”, „Nie mów nikomu”, „Bez śladu”, „Najczarniejszy strach”, „Zachowaj spokój”, „Jeden fałszywy ruch”, „Szybka piłka”… To zaledwie kilka książek z bogatego dorobku powieściowego Harlana Cobena. Większość z tych tytułów jest zapewne znana fanom powieści kryminalnych. Obecnie Coben jest jednym z najpoczytniejszych autorów gatunku, jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków, a wiele spośród nich zajmowało pierwsze miejsca na listach bestsellerów.

Wszystko zaczęło się w 1990 roku od książki „Mistyfikacja”. Jednak uznanie wśród krytyków i odbiorców autor zdobył lekturą „Bez skrupułów” (1995). W tym kryminale Coben stworzył postać Myrona Bolitara, byłego sportowca, który z powodu kontuzji został agentem sportowym. Klienci Myrona są często na bakier z prawem, wplątują się w różnego rodzaju kłopoty, wciągając w nie swojego agenta, który stara się im pomóc. Postać Bolitara publiczność przyjęła tak ochoczo, że powstało aż 10 książek z agentem sportowym w roli głównej. Rozwijając swoją twórczość Coben stworzył też serię z 15-letnim bratankiem Myrona, Mickeyem. Dotychczas powstały  2 powieści z jego udziałem, trzecia („Finding my father”) ukaże się we wrześniu 2014 w USA. Oprócz tego Coben ma w swoim dorobku jeszcze 13 kryminałów, których nie łączy żaden wspólny bohater. Wśród nich znajduje się thriller „Nie mów nikomu”, który przyniósł autorowi międzynarodową sławę. Książka została zekranizowana w 2006 roku.

Harlan Coben urodził się 4 stycznia 1962. Dopiero podczas ostatniego roku college’u zorientował się, że chce zarabiać na życie pisząc.  Jednak zanim został poczytnym autorem, po uzyskaniu dyplomu z politologii, pracował w branży turystycznej w firmie należącej do dziadka. Obecnie autor mieszka w New Jersey wraz z żoną i czwórką dzieci. Twórczość Cobena została doceniona, jako jedyny autor, otrzymał trzy prestiżowe nagrody przyznawane książkom z gatunki kryminał / thriller: Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award. Poza tym został wyróżniony wieloma innymi nagrodami m.in. Fresh Talent Award.

Co sprawia, że twórczość Cobena doceniają zarówno czytelnicy jak i krytycy? Na pewno porządny warsztat literacki. Poza tym szybka i wartka akcja. W książkach amerykańskiego autora ciągle się coś dzieje, każda strona odkrywa rąbek tajemnicy, czytelnik myśli, że odkrył już sekret, że wie kto jest winien zbrodni… tymczasem okazuje się, że trafił na błędny trop. Bardzo często pojawia się też motyw zbrodni z przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć i nagle po paru latach trzeba ją rozwiązać. Bohaterowie Cobena nigdy nie odpuszczają, idą w zaparte, nie boją się zatargów z prawem, gangsterami, zrobią wszystko by odkryć prawdę. Często pojawiają się postacie niejednoznaczne aksjologicznie – czarne charaktery o dobrym sercu, które pomagają głównemu bohaterowi w rozwiązaniu zagadki. Dla tych, którzy uwielbiają dociekać kto winien jest zbrodni książki Cobena to prawdziwy rarytas, tym bardziej, że zakończenie jest zazwyczaj zupełnie niespodziewane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 11 =