Met Gala 2024, co warto wiedzieć o “Modowych Oscarach”

https://twitter.com/ethan_rina1511/status/1729856779012685984/photo/1 z profilu @ethan_rina1511

Pełna nazwa gali, https://twitter.com/ethan_rina1511/status/1729856779012685984/photo/1 z profilu @ethan_rina1511

Met Gala swoje początki ma już w 1948 roku. Celem tego niepodważalnie najważniejszego wydarzenia modowego w roku jest zebranie środków na rzecz instytutu kostiumów należącego do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Słynna gala od 1960 roku odbywa się w sali MET. Temat wydarzenia co roku wstrząsa fanami mody oraz całym show-biznesem!

 

 

Muzeum MET https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fasada-slynnego-muzeum-sztuki-z-kolumnami-i-rzezbami-5845467/

Muzeum MET https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fasada-slynnego-muzeum-sztuki-z-kolumnami-i-rzezbami-5845467/

To wydarzenie odbywa się co roku, w pierwszy poniedziałek maja. Dzięki temu wiadomo, że przyszłoroczna Met Gala odbędzie się 6 maja. Bez wątpienia, event zbiera w jednym miejscu najważniejsze postacie ze świata celebrytów. Gości niezmiennie od 30 lat zaprasza redaktorka naczelna pisma Vogue Anna Wintour. Początkowo  w przedsięwzięciu wziąć udział mógł każdy, kto był skłonny zapłacić 50 dolarów, aby obejrzeć wystawę muzeum. Jednakże zmieniło się to w 1971 roku, kiedy redaktorka Vogue Diana Vreeland, została specjalną konsultantką Instytutu Kostiumów i zajęła się organizacją wydarzenia. To ona wymyśliła, że gala ma być tematyczna. 

Impreza organizowana jest od ponad 70 lat i nie bez powodu nazywa się ją „modowymi Oscarami”. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona do 700 osób. Zaproszenie wiąże się z obowiązkiem dobrej prezentacji siebie. Biorący udział w wydarzeniu przykładają szczególną uwagę do wpasowania się w obowiązujący temat. Celebryci na potrzeby tego szczególnego dnia współpracują z najlepszymi markami i projektantami, aby zwrócić na siebie jak najwięcej uwagi. Wydarzenie śledzą miliony osób, zdjęcia z dywanu na gali poruszają światem internetu. Fachowcy oraz zainteresowani modą oceniają stroje i zaangażowanie gwiazd. Met Gala to najlepsza okazja do pokazania się, stworzenia trendów modowych czy wybicia się.  

Temat przewodni 

https://twitter.com/nevesluciann/status/1722565063976878539/photo/1 z profilu @nevesluciann Temat Met Gala 2024

https://twitter.com/nevesluciann/status/1722565063976878539/photo/1 z profilu @nevesluciann Temat Met Gala 2024

W tym roku głównym tematem jest “Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Wystawa ta odbiega od tradycyjnego formatu muzealnych ekspozycji, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas.

Jak stwierdził kurator Costume Institute, Andrew Bolton, nowa ekspozycja wykorzystuje zaawansowane technologie do ożywienia statycznych kostiumów. Za pomocą sztucznej inteligencji planowane jest przywrócenie życia około 250 archiwalnych elementów z ponad 400-letnią historią. Fragmenty garderoby, które są zbyt zniszczone, żeby kiedykolwiek zostać ponownie założone, mają być ożywione dzięki tej nowatorskiej metodzie. Dodatkowo celem tego nowego rozwiązania jest ukazanie, chociażby nietrwałości w modzie oraz fakt, że to, co kiedyś było częścią codziennej garderoby, dzisiaj staje się  właściwie archiwalnym dziełem sztuki.

Dyrektor Costume Institute i kuratorka wystawy, Wendy Yu, wspomina o podziale prezentacji na trzy strefy — ziemię, morze i niebo, dzięki którym można oddać hołd światu natury. Wyraziła przekonanie, że to w dużej mierze hołd złożony naturze oraz emocjonalnej poetyce mody.

Gdzie obejrzeć? 

Na ten moment nie ma dokładnych informacji dotyczących miejsca, w którym będzie można śledzić Met Galę. W poprzednich latach stylizacje celebrytów były dostępne do oglądania wprawdzie podczas transmisji na stronie vogue.com. Istotne szczegóły oraz aktualizacje na temat Met Gali są udostępniane ostatecznie przez portale społecznościowe związane z MET.

Transmisje prowadzą znane osobowości. W zeszłym roku były to między innymi Emma Chamberlain — influencerka oraz Chloe Fineman — aktorka i komik. Lista osób prowadzących tegoroczną galę oraz szczegółowa lista gości ustalone. Więcej informacji pojawi się bliżej daty wydarzenia. Ogłoszenie tematu stanowi kluczowy element, a przygotowanie odpowiedniego stroju zajmuje  z pewnością najwięcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *