Kongres Kół Naukowych IKONA 2023

Kongres kół naukowych Ikona - logo

Fot. Fundusz Pomocy Studentom

Kongres kół naukowych IKONA 2023 odbędzie się w dniach 13-19 listopada. Hasłem siódmej edycji kongresu jest „Skala nowych wyzwań”, a jej motywem przewodnim będą rozważania na temat najbliższej przyszłości.

Tematyka Kongresu

IKONA 2023 skupi się na problemach naszej najbliższej przyszłości. Jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na naszą codzienność? W jaki sposób zmiany klimatyczne zmienią nasz styl życia? Jakie jeszcze czekają nas zmiany społeczno-obyczajowe? Członkowie kongresu postarają się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Program Kongresu

Tegoroczna IKONA potrwa siedem dni. Pierwsza część kongresu – od 13 do 17 listopada – będzie realizowana w formie zdalnej, natomiast druga część – od 18 do 19 listopada –  odbędzie się w formie stacjonarnej w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Fot. Fundusz Pomocy Studentom

Podczas części zdalnej kongresu odbędą się wystąpienia:

• Skąd się biorą i jak są rozpowszechniane newsy naukowe? (dr Łukasz Lamża),
  • Warsztat twórcy internetowego kanału popularnonaukowego (Krzysztof Poznański),
  • Oczy dookoła głowy. Strategia komunikacji, grupy docelowe, storytelling (Tomasz Kułakowski),
  • ZaPRezentuj się i zdobądź zainteresowanie. Jak atrakcyjnie pisać i mówić o projektach naukowych? (Krzysztof Tomczyński),
  • Prawo własności intelektualnej w życiu studenta (dr Piotr Zakrzewski),
  • Przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego i studentów – Q&A (dr Aleksander Jakubowski).

17 listopada 2023 roku odbędą się warsztaty w grupach:

• Nasze badania a wyzwania cywilizacyjne (dr. hab. Jacek Wasilewski),
  • Narzędzia sztucznej inteligencji w badaniach naukowych (prof. Piotr Siuda),
  • Naukowiec w krainie wielkich narracji (dr Łukasz Lamża).

Ostatniego dnia kongresu, 19 listopada, uczestnicy będą mieli szansę obejrzeć wystąpienia:

• Czy AI nas zje? (Andrzej Dragan),
  • Czas innowatorów (dr Maciej Kawecki),
  • WAR – wielki akcelerator rozwoju (Marcin Wyrwał),
  • Dokąd zmierzają badania kosmosu? (prof. Leszek Błaszkiewicz),
  • Kiedy naukowcy przechodzą na ciemną stronę Mocy, czyli dezinformacja w wykonaniu koncernów tytoniowych i paliwowych (Aleksandra i Piotr Stanisławscy).

Zgłoszenia

W IKONIE mogą wziąć udział studenci, doktoranci, opiekunowie naukowi oraz przedstawiciele uczelni. Niezależnie od statusu, udział w kongresie jest bezpłatny. Zgłoszenie się możliwe jest jedynie poprzez wypełnienie formularzu na stronie organizatora. Uczestnicy kongresu mogą wziąć udział w całym kongresie lub jedynie w jego części. Osoby, które wzięły udział
w określonej liczbie szkoleń, spotkań i warsztatów otrzymają certyfikaty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.