Konferencja badaczy reportażu na UG z Mariuszem Szczygłem

fot. materiały promocyjne

W dniach od 18 do 20 maja na Wydziale Nauk Społecznych UG odbędzie się coroczna konferencja badaczy reportażu z całego świata 17. International Association for Literary Journalism Studies „Literary Journalism and a Sense of Place”.

Key-note speakerem będzie Mariusz Szczygieł z wykładem „Let the Facts Dance: Polish Literary Reportage”. Wykład będzie tłumaczony na język polski. Na konferencji odbędzie się m. in. panel o międzynarodowym dziedzictwie Kapuścińskiego i o pamięci wojny w polskim reportażu. Językiem konferencyjnym będzie język angielski. Panele będą odbywały się w aulach S205 i S207. Zapraszamy na spotkanie z reporterem Mariuszem Szczygłem. Spotkanie odbędzie się  na Wydziale Nauk Społecznych w czwartek 18.05 w auli S205 o godz. 13:15. Wstęp wolny.
­
Misją International Association for Literary Journalism Studies jest doskonalenie badań naukowych i edukacji w zakresie dziennikarstwa/reportażu literackiego – nie dziennikarstwa o literaturze, ale dziennikarstwa, które jest literaturą. Aby to osiągnąć, działania stowarzyszenia obejmują: zachęcanie do krytycznych i międzykulturowych badań naukowych i dociekań w dziedzinie dziennikarstwa literackiego; podnoszenie standardów treści i instrukcji w kursach dziennikarstwa literackiego; promowanie poczucia służby publicznej i odpowiedzialności zawodowej zarówno wśród uczonych, jak i praktyków dziennikarstwa literackiego; wspieranie bliskich i ciągłych relacji między środowiskiem akademickim a zawodem; oraz zwiększanie zrozumienia i świadomości wśród profesjonalistów i naukowców na temat znaczenia dziennikarstwa literackiego – gatunku znanego również na całym świecie jako literary reportage, narrative journalism, creative non-fiction, the New Journalism, Jornalismo Literárioel periodismo literario, Bao Gao Wen Xue, literary non-fiction, and narrative non-fiction.
­

fot. Hubert Gostomski

Mariusz Szczygieł (ur.1969) – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Jego książka „Gottland” zdobyła  European Book Prize (2009), oraz francuską Prix Amphi (2008) a w Polsce Nike Czytelników. Jest laureatem podwójnej Nagrody Literackiej NIKE (2019), najważniejszej polskiej nagrody literackiej, w głosowaniu jury i czytelników za „Nie ma” oraz NIKE 25-lecia. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj” (Make Your Own Paradise), „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu oraz wykładowcą w Polskiej Szkole Reportażu. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni „Wrzenie świata” oraz wydawnictwa „Dowody na Istnienie”. Ostatnio wydał zbiór esejów o warsztacie autora non-fiction „Fakty muszą zatańczyć”. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze.