31. finał WOŚP już za nami. – Co Polacy sądzą o nim?

WOŚP

WOŚP źródło: facebook.com

29 stycznia 2023 roku odbył się kolejny już, a dokładnie 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod kierownictwem Jerzego Owsiaka. W tym roku WOŚP grał pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych i dużych!”. Kwota deklarowana wyniosła 154 606 764 złote. Jest to o 18 324 439 złotych więcej niż rok temu.

Już od 30 lat, rok w rok, podczas finału, na ulicach w całej Polsce można spotkać wolontariuszy WOŚP, którzy zbierają do puszek pieniądze. W tym roku nie mogło być inaczej. Tegorocznym celem zbiórki była walka z sepsą. Oprócz zbierania datków do puszek odbywały się różnego rodzaju licytacje, aukcje na Allegro, koncerty czy np. bieg Warszawski.

Dlaczego akurat walka z sepsą?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów. Jak już zostało wcześniej wspomniane, w tym roku kwota deklarowana wynosiła 154 606 764 złote i pobiła zeszłoroczny rekord. Stąd może nasuwać się pytanie, skąd takie zaangażowanie wśród ludzi? A także, co oni sądzą o WOŚP i  Jerzym Owsiaku? Biorąc na tapet pierwsze pytanie, zazwyczaj jest to związane ze zwykłą chęcią niesienia pomocy. Chociaż warto pamiętać, że niektórzy (tak jak ja) sami korzystali ze sprzętu ufundowanego przez fundację WOŚP i to dla nich jest dodatkowym motywatorem do wspierania. Jednak bardziej zastanawiające może okazać się drugie pytanie.

Co ludzie sądzą o WOŚP, jak i o samym Jurku Owsiaku?

W badaniu przeprowadzonym na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 6-9 stycznia 2023 roku na zlecenie Wirtualnej Polski, uczestnicy badania zostali zapytani m.in. o to, jak oceniają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W badaniu wzięło udział 1056 pełnoletnich użytkowników internetu. (Źródło: WP Wiadomości) Z wyników okazuje się, że WOŚP ma ogromną rzeszę zwolenników.  Aż 76 procent uczestników ocenia pozytywnie Jurka Owsiaka (52 procent — zdecydowanie pozytywnie, 24 procent — raczej pozytywnie). Tylko 12 procent pytanych ma odmienne zdanie o WOŚP (6 procent ocenia Orkiestrę raczej negatywnie, 6 procent — zdecydowanie negatywnie). Natomiast na pytanie, co ludzie sądzą o Owsiaku, wyniki rozłożyły się następująco.  69 procent ankietowanych oceniło go pozytywnie (41 procent — zdecydowanie pozytywnie, 28 procent — raczej pozytywnie). Tylko 17 procent ocenia negatywnie (11 proc. ocenia go zdecydowanie negatywnie, a 6 proc. – raczej negatywnie). Na pewno są to miłe wiadomości dla osób związanych z WOŚP, że tak dużo osób popiera tę inicjatywę. Naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =