Spotify Wrapped: kogo słuchali Polacy w 2022 roku?

Spotify Wrapped 2022 (fot.: twitter.com/Spotify)

Miłośnicy muzyki i wszyscy wielbiciele platformy Spotify ostatni miesiąc roku kojarzą z akcją Wrapped, czyli muzycznym podsumowaniem mijających 12 miesięcy! Każdy użytkownik otrzymuje indywidualne zestawienie mijającego roku. Oprócz tego publikowane są także statystyki światowe oraz krajowe. Sprawdźmy kogo i czego słuchali Polacy w 2022 roku!

Co roku akcja Spotify Wrapped rozpoczyna się pod koniec listopada lub na początku grudnia. Użytkownicy tej platformy streamingowej mogą poznać swoje ulubione gatunki muzyczne, liczbę minut spędzonych na słuchaniu muzyki (w przypadku niektórych minut spokojnie można zamienić na dni, a nawet miesiące), licznik przesłuchanych utworów, licznik przesłuchanych artystów, sto najpopularniejszych piosenek, pięciu najczęściej odtwarzanych wykonawców, listę ulubionych podcastów oraz liczbę minut przeznaczonych na ich słuchanie. Pełne podsumowanie możecie znaleźć po zalogowaniu się w aplikacji mobilnej Spotify, a także odtworzyć playlistę ulubionych kawałków 2022 roku, które najczęściej rozbrzmiewały w Waszych słuchawkach i głośnikach.

Spotify przygotował również krajowe podsumowania słuchalności. Cały czas utrzymuje się trend, że Polacy wybierają rodzimych artystów, ponieważ w czołówce nie ma żadnego zagranicznego wykonawcy. Liderem popularności okazał się raper White 2115, którego na platformie słucha prawie dwa miliony użytkowników miesięcznie. W tym roku wydał album „Pretty Boy”, a piosenki z tego krążka przesłuchano 140 milionów razy! Drugie miejsce zajęła Sanah, jedyna przedstawicielka gatunku pop w tegorocznym rankingu. Na trzecim miejscu znalazł się Mata, czwarte miejsce zajęło SB Maffija, a pierwszą piątkę zajął raper Oki.

Najpopularniejsi artyści:

 1. White 2115
 2. Sanah
 3. Mata
 4. SB Maffija
 5. Oki

Jeśli chodzi o najchętniej słuchane utwory w naszym kraju, to na podium znalazła się „Lawenda” – wspólny numer najpopularniejszych raperów w Polsce – White’a 2115, Bedoesa 20115, Białasa, Kinnyego Zimmera, Pedra, SB Mafiji oraz francisa. Piosenka została odsłuchana 44 miliony razy! Kolejne w rankingu są „Złote Tarasy” wykonywane przez Mr. Polska i Abel De Jonga. Na trzecim miejsce ulokował się wspólny kawałek Malika Montany, DaChoycesa, SRNO i The Pluga – „Jetlag”. Podobnie jak w rankingu najpopularniejszych artystów, tutaj również króluje rap. Jedyny utwór spoza tego gatunku w pierwszej piątce to „Ostatnia nadzieja” Sanah w duecie z Dawidem Podsiadło.

Najpopularniejsze utwory:

 1. Lawenda” – White 2115, Bedoes 2115, Białas, Kinny Zimmer, Pedro, SB Maffija, francis
 2. Złote Tarasy” – Mr. Polska, Abel De Jong
 3. Jetlag” – Malik Montana, DaChoyce, SRNO, The Plug
 4. „ostatnia nadzieja” – sanah, Dawid Podsiadło
 5. Szafir” – Mata, Trooh Hippi

Znamy już podsumowanie najpopularniejszych utworów, więc teraz sprawdźmy, która płyta wydana w 2022 roku była najchętniej odtwarzana przez Polaków. Tutaj bez dużej niespodzianki, ponieważ ten artysta pojawił się dwóch poprzednich kategoriach. „Hotel Maffija 2 (3 000 000 Deluxe)” to wersja rozszerzona wcześniejszego krążka SB Mafiji (wydanego pod koniec stycznia 2022 roku). Dwadzieścia pięć kawałków umieszczonych na albumie uzyskało łącznie około 290 milionów odsłuchań, co pozwoliło jej w tej kategorii trafić na szczyt! Drugie miejsce w rankingu zajął Mata za płytę „Młody Matczak”. Co ciekawe ukazała się ona na początku października 2021 roku i znalazła się na pierwszym miejscu zeszłorocznego podsumowania Spotify Wrapped! Jak widać, szybko nie znudziła się fanom i w tym roku ponownie trafiła do tego zestawienia. Miejsce trzecie to Sanah i jej „UCZTA”, z którego to pochodzą takie hity jak: „Eldorado”, „Szary świat” czy „Ostatnia nadzieja”, czyli czwarte miejsce zestawienia na najpopularniejszy utwór.

Najpopularniejsze albumy:

 1. Hotel Maffija 2 (3 000 000 Deluxe)” – SB Maffija
 2. Młody Matczak” – Mata
 3. UCZTA” – sanah
 4. PRODUKT47” – Oki
 5. Irenka” – sanah

Najpopularniejsze podcasty:

Spotify to nie tylko muzyka, ale także podcasty, które cały czas zyskują na popularności, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych pomysłów i tematów na swoje programy. Tematyka takich materiałów jest bardzo różnorodna. Porusza wiele zagadnień ze sfery życia codziennego, ludzkich problemów, polityki, czy show-biznesu. W 2022 roku Polacy najchętniej klikali ikonę „odtwórz” przy podkaście „Kryminatorium” Marcina Myszki. Autor opowiada o seryjnych mordercach, tajemniczych zaginięciach i zbrodniach z Archiwum X. Drugie miejsce zajął „Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów”, który sam autor opisuje nie jako wywiad, a pierwszą kawę dwóch wcześniej obcych dla siebie jednostek. Pozycja trzecie rankingu najpopularniejszych podcastów w Polsce przypadła Mirosławowi Brejwo i jego „Psychologii, którą warto znać”. Program mówi o tym, jak w praktyczny sposób wykorzystywać odkrycia psychologii w codziennym życiu, osobistym i zawodowym.

 1. Kryminatorium
 2. Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
 3. Psychologia, którą warto znać
 4. WojewódzkiKędzierski
 5. Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

Tak kończy się muzyczny rok i polskie podsumowanie Spotify Wrapped! Jak widać, w naszym kraju cały czas utrzymuje się trend popularności polskiego rapu i hip-hopu. Użytkownikami platformy streamingowej są przede wszystkim młode osoby, które bardzo często sięgają właśnie po taką muzykę, więc mają jednocześnie znaczący wpływ na te statystyki i tak dużą dominację jednego gatunku w corocznych zestawieniach Spotify. Czy ten trend się kiedyś zmieni? Chyba nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale nie zapowiada się, aby miało zdarzyć się to w najbliższym czasie. Ten gatunek jest aktualnie na szczycie swojej popularności. A czy wasze prywatne podsumowanie Wrapped 2022 pokrywa się z ogólnopolskimi wynikami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =