Przed nami Eurowizja 2022! Wszystko, co warto wiedzieć przed konkursem!

Scena Eurowizji 2022 (fot. eurovision.tv)

Przed nami Eurowizja 2022! 66. edycja konkursu odbędzie się we Włoszech w dniach 10, 12, 14 maja. Polskę reprezentować będzie Krystian Ochman z piosenką „River”. W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji Eurowizji.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest podzielony na trzy koncerty – dwa półfinały (10 i 12 maja) oraz wielki finał (14 maja). Z każdego półfinału do finału przejdzie dziesięć piosenek. W wielkim finale wystąpi jednak łącznie 25 państw, ponieważ jego skład uzupełnią automatyczni finaliści, czyli kraje wielkiej piątki (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy). Do rywalizacji po przerwie powraca Armenia i Czarnogóra. Planowany był start Rosji, jednak ze względu na agresję tego kraju na Ukrainę, organizatorzy wykluczyli go z udziału w tegorocznej edycji.

W pierwszym półfinale udział weźmie 17 państw, a w drugim zaprezentują się wykonawcy z 18 państw, wśród nich reprezentant Polski, Krystian Ochman, który pojawi się na scenie z 14. numerem startowym.

Skład pierwszego półfinału (10 maja):

 1. Albania: Ronela Hajati – „Sekret
 2. Łotwa: Citi Zēni – „Eat Your Salad
 3. Litwa: Monika Liu – „Sentimentai
 4. Szwajcaria: Marius Bear – „Boys Do Cry
 5. Słowenia: LPS – „Disko
 6. Ukraina: Kalush Orchestra – „Stefania
 7. Bułgaria: Intelligent Music Project – „Intention
 8. Holandia: S10 – „De Diepte
 9. Mołdawia: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – „Trenulețul
 10. Portugalia: MARO – „Saudade, Saudade
 11. Chorwacja: Mia Dimšić – „Guilty Pleasure
 12. Dania: REDDI – „The Show
 13. Austria: Lum!x feat. Pia Maria – „Halo
 14. Islandia: Systur – „Með Hækkandi Sól
 15. Grecja: Amanda Georgiadi Tenfjord – „Die Together
 16. Norwegia: Subwoolfer – „Give That Wolf A Banana
 17. Armenia: Rosa Linn – „Snap

Skład drugiego półfinału (12 maja):

 1. Finlandia: The Rasmus – „Jezebel
 2. Izrael: Michael Ben David – „I.M
 3. Serbia: Konstrakta – „In Corpore Sano
 4. Azerbejdżan: Nadir Rustamli – „Fade To Black
 5. Gruzja: Circus Mircus – „Lock Me In
 6. Malta: Emma Muscat – „I Am What I Am
 7. San Marino: Achille Lauro – „Stripper
 8. Australia: Sheldon Riley – „Not The Same
 9. Cypr: Andromache – „Ela
 10. Irlandia: Brooke – „That’s Rich
 11. Macedonia Północna: Andrea – „Circles
 12. Estonia: Stefan – „Hope
 13. Rumunia: WRS – „Llámame
 14. Polska: Ochman – „River
 15. Czarnogóra: Vladana – „Breathe
 16. Belgia: Jérémie Makiese – „Miss You
 17. Szwecja: Cornelia Jakobs – „Hold Me Closer
 18. Czechy: We Are Domi – „Lights Off

Automatycznie finaliści:

 • Francja: Alvan & Ahez – „Fulenn
 • Hiszpania: Chanel – „SloMo
 • Niemcy: Malik Harris – „Rockstars
 • Wielka Brytania: Sam Ryder – „SPACE MAN
 • Włochy: Mahmood & BLANCO – „Brividi

Reprezentant Polski, Krystian Ochman, urodził się w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku zwyciężył The Voice of Poland. Jego debiutancki singiel „Światłocienie” osiągnął ogromny sukces w sieci i stacjach radiowych. W połowie listopada 2021 roku wydał debiutancki album „Ochman”, który dotarł do piątego miejsca listy sprzedaży OLiS. Krystian z piosenką „River” zwyciężył preselekcje i tym samym uzyskał prawo do reprezentowania Polski na Eurowizji 2022. Więcej o Ochmanie pisaliśmy już wcześniej na naszej stronie. Artykuł możecie przeczytać poniżej.

Eurowizja 2022: Krystian Ochman reprezentantem Polski!

Krystian Ochman szybko zyskał sympatię widzów, fanów i internautów. Wielu obserwatorów konkursu daje Polsce szansę na bardzo dobry wynik, niektórzy stawiają nawet na pierwsze zwycięstwo naszego kraju podczas tej międzynarodowej imprezy. W Internecie pojawiło się wiele reakcji na polską propozycję i znaczna część recenzentów jest pod wrażeniem głosu Krystiana, jego umiejętności wokalnych, a także piosenki, która utrzymana jest w mrocznym klimacie. Ogromne wrażenie na akredytowanych dziennikarzach w centrum prasowym Eurowizji 2022 zrobiła również próba, co dało jeszcze większe nadzieje na wysoki wynik. Pisemną relację z przebiegu próby Polski możecie znaleźć tutaj. Na dzień 8 maja bukmacherzy stawiają Polskę na 7. miejscu pod względem szans na zwycięstwo Konkursu Piosenki Eurowizji 2022.

Eurowizja to nie tylko uczestnicy, ale także szereg występów specjalnych, które uświetniają konkurs. W tym roku pierwszy półfinał otworzą włoscy artyści znani na całym świecie – Dardust, Benny Benassi czy Sophie and the Giants. Na scenie w Turynie wystąpi również Diodato, który miał reprezentować Włochy podczas Eurowizji 2020, która ostatecznie została odwołana. Drugi półfinał rozpocznie jeden z prezenterów – Alessandro Cattelan – który wykona humorystyczny występ. Z kolei w przerwie między konkursem a wynikami zaprezentuje się włoski zespół Il Volo, a także prowadzący – Mika i Laura Pausini. Jak co roku, finał otworzy parada flag, a o muzyczne dopełnienie show zadba grupa Rockin’ 1000. Pojawi się również medley piosenek Laury Pausini. W czasie tzw. interval actu swój medley zaprezentuje Mika, usłyszymy też włoskich zwycięzców Eurowizji – Gigliola Cinquetti oraz Måneskin, za których sprawą tegoroczny konkursu odbywa się właśnie we Włoszech.

Hasłem przewodnim Eurowizji 2022 jest „The Sound of Beauty”, czyli dźwięk piękna. Inspiracją dla szaty graficznej była cymatyka, czyli nauka zajmująca się kształtem fal dźwiękowych. Autorzy logotypu inspirowali się również słońcem i kształtami włoskich ogrodów.

Slogan Eurowizji 2022 (fot. eurovision.tv)

Polacy, przebywający za granicą, mogą oddawać głosy na Polskę, korzystając z numerów telefonów i SMS wyświetlanych podczas transmisji na kanale publicznego nadawcy w danym kraju. Można głosować również przez oficjalną aplikację Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas głosowania trzeba pamiętać, że w polskim półfinale głosować mogą tylko kraje biorące udział w naszym półfinale, a także Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.

Transmisję na żywo z całego wydarzenia będzie można oglądać od godziny 21.00 w TVP1, TVP Polonia oraz na oficjalnym kanale Eurowizji w serwisie YouTube. Życzymy wspaniałych wrażeń, wielu muzycznych odkryć i tego, aby Wasz faworyt sięgnął po zwycięstwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + szesnaście =