Pierwszy finał Kolosów za nami. Kto wrócił do domu z nagrodą?

 

fot. kolosy

Sobota 23 kwietnia to drugi dzień 24. edycji Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. W hali Gdynia Arena rozdano pierwszą połowę nagród za osiągnięcia podróżnicze z 2021 roku. 

Tego dnia program wydarzenia obejmował przegląd projektów nominowanych do nagród miasta Gdyni oraz Kolosów w kategoriach Żeglarstwo, Podróże oraz Wyczyn. Jak zwykle nie zabrakło niesamowitych wrażeń. W podróży zobaczyliśmy ludzi z pasją, rodziny, a nawet zwierzęcych podopiecznych.

Głównym punktem dnia była ceremonia rozdania nagród, poprowadzona przez Kamilę Kielar. Pierwszy finał tegorocznych Kolosów, rozpoczął się przyznaniem nagrody im. Andrzeja Zawady, którą wręczyła Anna Milewska Zawada wraz z prezydentem miasta Gdyni, Wojciechem Szczurkiem. Laureatką tej nagrody została Anna Hajdukowicz za projekt „Śladami tańców karaibskich – energia różnorodności”.

Nagrodę „Wiecznie Młodzi” im. Aleksandra Doby na realizację projektu ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim otrzymał Maciej Krzeptowski.

Do Kolosów w kategorii Alpinizm nominowano 4 projekty. Wszystkie zostały wyróżnione, Kolosa nie przyznano. Wśród nich:

  • Wyprawa Andrzeja Bargiela – za działalność eksploracyjną, pierwsze wejście i zjazd na nartach z Yawash Sar II oraz Leila Peak
  • Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy – za działalność eksploracyjną, wytyczenie nowych dróg w górach Peru
  • Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy w składzie Adam Bielecki, Michał Czech, Janusz Gołąb, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel – za wyprawę do Doliny Gunj-e Dur
  • Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski – za poprowadzenie nowej drogi na Uli Biaho Gallery

W kategorii Żeglarstwo wyróżniono 3 projekty, Kolosa nie przyznano.

  • Andrzej Górajek – za opłynięcie archipelagu Svalbard.
  • Anna, Bartosz, Kuba i Julian Dawidowscy — za sześcioletni rodzinny rejs
  • Marek Rajtar — za eksplorację archipelagu Svalbard

fot. Facebook @kolosy.org

W kategorii Eksploracja jaskiń Kolosa również nie przyznano. Wyróżniona została wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za odkrycia powiększające system Jaskini Złotej.

Na koniec przyznano nagrodę specjalną, którą za zorganizowanie i poprowadzenie pierwszego polskiego rejsu jachtem na Spitsbergen otrzymał Wacław Liskiewicz.

Drugi finał 24. edycji OSPŻiA zaplanowano na niedzielę 24 kwietnia, czyli ostatni dzień wydarzenia. Przyznane zostaną nagrody dla dziennikarzy, nagrody specjalne, Kolosy w kategoriach Podróże i Wyczyn, Super Kolos oraz nagrody publiczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *