Włochy — region Apulii

https://unsplash.com

Po włosku Puglia, a po polsku Apulia. Czyli o miejscu dla tych, którzy chcą poczuć klimat „włoskich wakacji”.

Pojechałam na 2 tygodnie do Valle d’Itria, w regionie Apulii. W pobliżu znajduje się wiele małych i uroczych miasteczek takich jak: Cisternino, Ostuni, Arbelobello, czy Locorotondo. Region słynie z nietypowych budowli, które nazywają się „trulli”. To domki z kamienia wapiennego w kształcie stożków. Ich materiał oraz jasny kolor odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu w środku jest przyjemny chłód. Na dachach budynków często znajdują się różne symbole (np. ryba, krzyż, serce), których pochodzenie nie zostało nigdy wyjaśnione. Zapewne miały one chronić mieszkańców przed złymi siłami lub nawiązywały do zawodów, które wykonywali.

Lokalne przysmaki

Zapomnijcie o Frappuccino ze Starbucksa. W Apulii warto spróbować lokalnej caffè leccese. To espresso z zimnym mlekiem migdałowym oraz kostkami lodu, które sprawiają, że kawa jest orzeźwiająca. Na śniadanie do kawy Włosi sięgają zazwyczaj po coś słodkiego. Moimi faworytami był rogalik Brioche, Dolcetti alle Mandorle (czyli ciasteczka z migdałami) oraz Pasticciotto, przypominające babeczki wypełnione serkiem ricotta lub kremem jajecznym. Apulia jest położona nad Adriatykiem, dlatego warto również spróbować różnych ryb i owoców morza. W Alberobello natknęłam się przypadkowo na festyn, podczas którego w food truckach sprzedawano burgery z ośmiornicą.

Urok małych miasteczek

Miasteczka można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Najbardziej podobało mi się Ostuni. Jest położone na wzgórzu i przypomina  biały labirynt, w którym wręcz trzeba się zgubić. Wąskie uliczki pozwalają na przepływ wiatru. Warto usiąść na schodach i popatrzeć na morze, posłuchać fal, które zagłuszają hałas panujący w mieście. W Cisternino na budynkach również dominują jasne, kremowe kolory. W każdej uliczce można spodziewać się nowej niespodzianki w postaci huśtawki, talerzy powieszonych na ścianie czy muralu z podobizną znanego muzyka. Przy wejściu do miasta jest ukryta, ręcznie wykonana mapa, na której zostały zaznaczone najważniejsze atrakcje. Locorotondo, w dosłownym tłumaczeniu oznacza okrągłe miejsce. Miasteczko faktycznie zostało zbudowane na planie koła. Chociaż nie ma w nim typowych atrakcji, do których turyści zwykle są przyzwyczajeni, warto wybrać się tam na spacer. Jest tu trochę spokojniej, z uwagi na mniejszą liczbę zwiedzających.

Italia ma do zaoferowania bardzo wiele. Jeśli chcesz poznać klimat prawdziwych południowych Włoch, a przy okazji opalić się nad Adriatykiem, region Apulii będzie idealnym wyborem. Dobre jedzenie, swojski klimat i piękne, białe uliczki. Mam nadzieje, że w tym roku uda mi się tam wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 1 =