Ronald Koeman powraca! Będzie trenerem Holendrów

Foto: Getty

Ronald Koeman wraca na ławkę trenerską. Od 1 stycznia 2023 roku ponownie będzie trenerem reprezentacji Holandii. Zastąpi w tej roli Louisa van Gaala, chorego na nowotwór. Koeman podpisał kontrakt z federacją Holandii aż do mistrzostw świata w 2026 roku, które odbędą się w Kanadzie, USA oraz Meksyku. 

70-letni Louis van Gaal w niedawnej rozmowie z RTL.TV przyznał że cierpi na zaawansowanego raka prostaty i z tego powodu nie będzie dalej prowadzić reprezentacji Holandii, której trenerem jest od 2021 roku.

Wydaje mi się, że ludziom, z którymi się pracuje, nie mówi się takich rzeczy. To może wpłynąć na ich wybory, umiejętność podejmowania decyzji. Dlatego uznałem, że nie powinni wiedzieć. Rak prostaty w 90 procent przypadków nie powoduje śmierci, zabić mogą inne, nieujawnione choroby. Ale ten mój był agresywny, byłem naświetlany 25 razy. Trzeba w życiu dużo pozmieniać, żeby sobie z tym poradzić — mówił w wywiadzie utytułowany trener.

Van Gaal trenował już Holandię w latach 2000-2001 oraz 2012-2014 (brązowy medal MŚ). Teraz  opuści kadrę po mistrzostwach świata, które odbędą się w listopadzie w Katarze. 70-latek w 2019 ogłosił zakończenie kariery trenerskiej, ale mimo tego powrócił na ławkę.

Holandia na mundialu rozpocznie swoje zmagania w grupie A. Jej rywalami będą Senegal, Ekwador i Katar.  Przedtem Holandię czekają jeszcze występy w Lidze Narodów. Rywalami ,,Oranje” w grupie będą Polska, Belgia i Walia.

Ronald Koeman trenował reprezentację Holandii w latach 2018-2019. Z pracy w kadrze zrezygnował na rzecz FC Barcelony. Reprezentację zostawił w dobrym stanie, odbudował ją po fatalnej przygodzie Dannego Blinda (za jego kadencji Holendrzy nie weszli na mundial w 2018 roku).

W Barcelonie nie było już tak dobrze. Koeman jako legenda klubu (grał w nim w latach 1989-1995) miał trochę lżej, przynajmniej na początku. Potem do głosu zaczęły dochodzić słuszne zdania krytyki szkoleniowca, który ostatecznie został zwolniony 27 października 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *