Siatkówka: Gdańsk organizatorem turnieju Ligi Narodów!

Foto: Trefl Sopot

Polski Związek Piłki Siatkowej właśnie poinformował, że Gdańsk będzie gospodarzem jednego z turniejów Ligi Narodów. Największe miasto Trójmiasta otrzymało tę możliwość po tym, jak odebrano turniej Rosji po agresji na Ukrainę. Gdańskie zmagania w Lidze Narodów odbędą się w dniach 5-10 lipca, a do Trójmiasta przyjadą największe tuzy męskiej siatkówki!

Turniej trzeciego tygodnia Ligi Narodów początkowo miał być rozgrywany w Kemerowie (azjatycka część Rosji, niedaleko Nowosybirska). Z powodu agresji Rosji na Ukrainę, najeźdźcom odebrano prawo do organizacji wydarzeń siatkarskich, a  siatkarze zostali wykluczeni z rozgrywek międzynarodowych.

Pierwotnie Polska nie otrzymała prawa do zorganizowania jakiegokolwiek turnieju Ligi Narodów w 2022 roku. Decyzja Międzynarodowej Federacji Siatkarskiej (FIVB) mogła dziwić, bo gospodarzami zmagań zostały np. Filipiny, które nie mają nawet swojego przedstawiciela w rozgrywkach.

Turniej odbędzie się w Ergo Arenie w dniach 5-10 Lipca. Biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacjami Iranu, Słowenii, Holandii i Tunezji, która zastąpi Rosję w rozgrywkach. Będzie to ostatni turniej fazy zasadniczej Ligi Narodów, po którym wyłonieni zostaną uczestnicy Final Eight. W Gdańsku grać będą też drużyny Bułgarii, Włoch i Serbii.

Terminarz gier Polaków w Gdańsku:

2022-07-05: Iran – Polska
2022-07-07: Polska – Słowenia
2022-07-08: Polska – Holandia
2022-07-09: Polska – Tunezja.

Czym jest siatkarska Liga Narodów?

To następca Ligi Światowej oraz World Grand Prix.

W Lidze Narodów corocznie bierze udział 16 reprezentacji narodowych. Drużyny podzielone zostały na dwie kategorie – stałych uczestników (wśród nich Polska) oraz drużyn pretendujących. Stali uczestnicy mają zapewniony udział w rozgrywkach w kolejnym roku niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci natomiast będą zagrożeni spadkiem.

Drużyny rozegrają ze sobą po jednym spotkaniu w ramach 20 turniejów grupowych organizowanych przez poszczególnych uczestników. Każdy ze stałych uczestników będzie gospodarzem przynajmniej jednego turnieju grupowego. Do zmagań finałowych awansuje pięć najlepszych reprezentacji po rozegraniu wszystkich meczów grupowych oraz gospodarz finałów.

W ramach turnieju finałowego drużyny rozstawione zostaną w dwóch grupach. W każdej grupie znajdą się po trzy zespoły. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do półfinałów. Ich zwycięzcy zagrają o złoty medal, a przegrani o krążek brązowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *