Mistrzostwa świata: Grupy rozlosowane!

fot. unsplashed.com

Katarscy organizatorzy mundialu postanowili rozlosować grupy w Prima Aprilis. Ceremonia odbyła się w Doha. Jak przebiegała ceremonia, samo losowanie i przeciwko komu będzie grała reprezentacja Polski?

Losowanie rozpoczęło się o godzinie 18. W długim filmie wprowadzającym przedstawiono maskotkę turnieju — La’eeb. W języku arabskim to słowo oznacza super zawodnika, który ma nieść radość z futbolu. La’eeb jest zabawny i ciekawski – przekonuje FIFA. — Jesteśmy pewni, że kibice na całym świecie pokochają tę zabawną i figlarną postać — uważa Khalid Ali Al Mawlawi, zastępca dyrektora generalnego ds. marketingu i komunikacji. La’eeb będzie wszędzie – witając świat, inspirując młodych kibiców i dopingując ich podczas turnieju.

Podczas ceremonii odbył się także pierwsze wykonanie hymnu mistrzostw na żywo. Utwór nazywa się Hayya Hayya (Better Together). To połączenie rytmów R&B i reggae, a jego twórcami są: Trinidad Cardona, Davido oraz Aisha.

Już wcześniej zaprezentowano także oficjalną piłkę mistrzostw, czyli Al Rihla i została przygotowana przez Adidasa. W wolnym tłumaczeniu Al Rihla to “podróż”. Jej twórcy przekonują, że to najszybsza piłka w historii!

Po kilkunastu minutach rozpoczęto losowanie. Kto losował kulki? Jako dwaj główni losujący pojawili się: zdobywca dwóch tytułów MŚ (1994, 2002), Brazylijczyk Cafu oraz Niemiec Lothar Matthaeus (wicemistrz z roku 1986, mistrz z edycji 1990). Ich asystentami byli: Katarczyk Adel Ahmed MalAllah (to on wylosował Polaków!), Irańczyk Ali Daei, Serb Bora Milutinović, Nigeryjczyk Jay-Jay Okocha, Algierczyk Rabah Madjer i Australijczyk Tim Cahill.

Dokładny terminarz z podziałem na godziny nie jest jeszcze znany. Mecze fazy grupowej rozgrywane będą o czterech różnych porach. Pierwsze rozpoczną się o 11:00 polskiego czasu, kolejne o 14:00, 17:00 i 20:00. Starcia ostatniej kolejki tej fazy turnieju zaplanowano za to na godziny 16:00 i 20:00. Mecz o trzecie miejsce (17 grudnia) oraz finał (18 grudnia) rozpoczną się o 16:00.

Grupy mistrzostw świata:

Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia

Mecze będą rozgrywane 21, 25 i 29 listopada.

Grupa B: Anglia, Iran, USA, zwycięzca Europejskiego barażu (Szkocja/Ukraina/Walia)

Mecze będą rozgrywane 21, 25 i 29 listopada.

Grupa C: Argentyna, Meksyk, Arabia Saudyjska, Polska

Mecze będą rozgrywane 22, 26 i 30 listopada.

Grupa D: Francja, ZEA*/Peru*/Australia*, Dania, Tunezja

*drużyny będą grały o awans w barażach

Mecze będą rozrywane 22, 26 i 30 listopada.

Grupa E: Hiszpania, Kostaryka*/Nowa Zelandia*, Niemcy, Japonia

*drużyny będą grały o awans w 2 barażu interkontynentalnym

Mecze będą rozgrywane 23 i 27 listopada oraz 1 grudnia.

Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja

Mecze będą rozgrywane 23 i 27 listopada oraz 1 grudnia.

Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun

Mecze będą rozgrywane 24 i 28 listopada oraz 2 grudnia.

Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Mecze będą rozgrywane 24 i 28 listopada oraz 2 grudnia.

Polska grupa

Jak wylosowała Polska? Wydaje się, że mogło być gorzej. Argentyna to oczywiście faworyt do wygrania grupy. Wobec wylosowania słabeusza w postaci Arabii Saudyjskiej, powinniśmy bić się o wyjście z drugiego miejsca z Meksykiem. ,,Trójkolorowi” od jakiegoś czasu nie zachwycają, są w przebudowie. Można ich nazwać drużyną turniejową – od 1994 byli na każdych MŚ i zawsze wychodzili z grupy, ale kończyli swój udział na 1/8 finału. Dużo wyjaśni już pierwszy mecz naszej reprezentacji, właśnie z Meksykanami. Dokładniejsza analiza naszych rywali już niedługo.

Analiza reszty grup

Nie wydaję mi się, aby jakiekolwiek z tych 8 zestawień tworzyło grupę ,,śmierci”. Pierwsze zestawienie z Katarem, Holendrzy powinni wygrać bez problemu (może Senegal ich postraszy?). Grupy B, C i D mają zdecydowanych faworytów, w postaci odpowiednio Anglii, Argentyny i Francji. Losowanie Niemiec z drugiego koszyka stworzyło hitowe spotkanie z Hiszpanią w następnym zestawieniu drużyn. Najbardziej wyrównane będzie pewnie jedna z 3 ostatnich grup. Ta pierwsza, F, w której teorytyczni outsiderzy (Kanada, Maroko) mogą sprawić dużo kłopotów faworytom (Belgia, Chorwacja), G z faworytami w postaci Brazylijczyków, którzy mogą mieć jednak problemy z Serbią i Szwajcarią (deja vu z ostatniego mundialu, gdzie padł remis w meczu Brazylia-Szwajcaria?) oraz H, gdzie ponad resztę drużyn wybija się Portugalia, która zwykle ma jednak problemy w meczach grupowych. Urugwaj to uśpiony olbrzym, wiecznie groźna Ghana i Korea Południowa z rewelacyjnym Hueng-min-Sonem.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze rozpoczną się 21 listopada 2022 roku meczem otwarcia Katar – Ekwador (o 11:00 polskiego czasu) na 60-tysięcznym Al Bayt Stadium, a zakończą się 19 grudnia tego samego roku finałem, który zostanie rozegrany na 80-tysięcznym Lusail Stadium. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *