Chiński Nowy Rok

źródło: wikipedia.pl

Choć my już dawno pożegnaliśmy stary rok, i hucznie rozpoczęliśmy kolejny, nie wszędzie można już mówić o nowym roku. Niedługo, bo już 1 lutego, odbędzie się Chiński Nowy Rok, upłynie on pod chińskim znakiem tygrysa. Wielu z nas zapewne kojarzy te charakterystyczne parady, czerwone stroje i fajerwerki obecne tego dnia. Jednak ilu z nas wie, skąd wzięła się ta tradycja i co faktycznie oznacza?

Ani widu, ani słychu

Według starych legend i opowieści wszystko zaczęło się od mitycznej bestii żyjącej na dnie morza lub daleko w górach, zwanej Nian. Ta okrutna bestia przychodziła każdego roku w środku nocy i zjadała mieszkańców wioski. Wieśniacy starali się ukryć przed Nian, lecz dopiero starszy mężczyzna położył kres potworowi. Rozłożył wszędzie czerwone papiery i, gdy drapieżnik miał przybyć, odpalił petardy. Następnego ranka wioska odkryła, że wszystko pozostało jak wcześniej, nietknięte. Miejscowi sądzili, że mężczyzna był zesłanym bóstwem, który miał ich ocalić. Od tego momentu, co roku, powtarzano te same czynności, by uniknąć ataku: wieśniacy nosili czerwone ubrania, wieszali czerwone lampiony oraz używali petard i bębnów. Nian nigdy więcej nie zaatakował wioski, tradycja pozostała do dziś, a zwycięstwo jest hucznie świętowane.

Nadstawcie uszy na Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, to uroczystość przypadająca pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku odbędzie się 1 lutego i tradycyjnie będzie trwać 15 dni: w tym siedem dni będzie całkowicie wolnych od pracy. W pierwszym tygodniu Chińczycy spędzają czas ze swoją rodziną, wspominając przodków, rozdając prezenty i jedząc pyszne jedzenie. Przystrajanie domów czerwonymi wycinankami ma zagwarantować pomyślność na kolejne 12 miesięcy. Prezenty to najczęściej czerwone koperty z pieniędzmi, ale nie tylko – jako podarunki można otrzymać także między innymi alkohol, herbatę, owoce i słodycze. 

Natomiast drugi tydzień jest tygodniem święta państwowego. Puste ulice zapełniają się tłumami ludzi, którzy przychodzą oglądać parady i fajerwerki. Pojawiają się papierowe zwierzęta, by rozpocząć wspólny taniec. Ostatniego dnia przypada Święto Latarni. Dzieci wychodzą wraz z rodzicami na ulice, niosąc lampiony, by rozjaśnić drogę swym przodkom, którzy przychodzą odwiedzić rodziny.

Rok 2022 upłynie pod znakiem tygrysa, który, według Chińczyków, jest królem wszystkich zwierząt, ponieważ symbolizuje odwagę, siłę i przepędza zło. Warto więc w tym  nowym roku podjąć się realizacji nowych celów i marzeń, poddać się chęci przeżycia czegoś zupełnie nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *