Michael Masi zwolniony! Spore zmiany w sędziowaniu w Formule 1

prezydent fia

Fot. fia.com

Podczas zebrania Komisji F1 w Londynie nowy szef FIA Mohammed Ben Sulayem przedstawił plan zmian w przepisach oraz sędziowaniu w Formule 1. Wszelkie konkluzje pochodzą z dogłębnej analizy wydarzeń z Grand Prix Abu Zabi z grudnia zeszłego roku. Wszystkie zespoły oraz szef F1 Stefano Domenicali jednogłośnie przyjęli nowe regulacje.

Po pierwsze, aby pomóc dyrektorowi wyścigu w pracy podczas Grand Prix stworzone zostanie wirtualne centrum kontroli wyścigu. Działać ma podobnie jak system VAR obecny w piłce nożnej. Będzie ono zlokalizowane w jednym z biur FIA na każdym z torów. Funkcjonować będzie przy użyciu komunikacji w czasie rzeczywistym z dyrektorem wyścigu, aby ułatwić mu podejmowanie decyzji zgodnych z obecnymi przepisami sportowymi.

Po drugie, komunikacja radiowa pomiędzy zespołami a dyrektorem wyścigu nie będzie więcej publicznie odtwarzana podczas transmisji na żywo tak, jak miało to miejsce do tej pory. Ma to pozwolić na zdjęcie jakiejkolwiek presji ze strony widzów oraz podjęcie decyzji w spokoju. Ekipy wciąż mogą kontaktować się z dyrekcją, natomiast fani nie poznają już treści takowej rozmowy.

Po trzecie, procedury oddublowywania się podczas samochodu bezpieczeństwa zostaną ponownie ocenione przez Sportowy Komitet Doradczy F1 i wszelkie zmiany w przepisach zostaną przedstawione Komisji F1 do przegłosowania przed startem sezonu.

No i najważniejsze na koniec, zostanie powołany nowy zespół zarządzający wyścigiem. Pełniący funkcję dyrektora wyścigu przez poprzednie trzy sezony Michael Masi otrzymał propozycję objęcia innej roli w strukturach FIA. Jego obowiązki będą pełnić naprzemiennie Niels Wittich oraz Eduardo Freitas. Pierwszy z nich pracował dotychczas jako dyrektor wyścigu w Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) oraz pod koniec zeszłego roku był również odpowiedzialny za Formułę 2 i 3. Freitas od 20 lat zarządza w World Endurance Championship (WEC). Jest to jedna z najbardziej cenionych osób w środowisku wyścigowym. Niezmiennym zastępcą obu dyrektorów wyścigu przez cały sezon będzie Herbie Blash. 74-latek już miał okazję sprawdzić się w tej roli, będąc prawą ręką świętej pamięci Charliego Whitinga w latach 1996-2016.

Cały ten plan został również przedstawiony członkom Światowej Rady Sportów Motorowych, którzy udzielili pełnego poparcia prezydentowi FIA. Wszystkie omawiane zmiany wejdą w życie przed startem nowego sezonu F1. Inauguracja w Bahrajnie w weekend 18-20 marca.

 

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =