Akademicki konkurs fact-checkingowy – zgłoś się!

Pandemia COVID-19 dała niezwykły przejaw tego, w jak wielkim stopniu społeczeństwo nie było przygotowane na falę fake newsów i dezinformacji w sieci. Szczególną rolę w walce z tym zjawiskiem powinni pełnić nowocześni dziennikarze, którzy stoją na straży rzetelności przekazów informacyjnych.

Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego organizuje konkurs fact-checkingowy “Detektor”. Wydarzenie jest kierowane do wszystkich studentów dziennikarstwa, komunikacji społecznej i innych kierunków związanych z mediami. Celem wydarzenia jest wyłonienie talentów w dziedzinie fact-checkingu z całej Polski. Głównym celem inicjatywy jest rozwój kompetencji cyfrowych i medialnych z zakresu weryfikacji informacji oraz zainteresowanie nimi przyszłych dziennikarzy i komunikologów.

Na czym polega konkurs?

Każda z prac powinna polegać na wykryciu fake newsa w sieci i zweryfikowaniu go w dowolnej technice. Tekst, grafika, podcast – uczestników ogranicza tylko wyobraźnia. Im bardziej oryginalna praca, tym lepiej. Zgłoszenia prac będą przyjmowane do 15 kwietnia. 

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ.

Najlepsi (20 osób) kwalifikują się do majowego etapu warsztatowego i finałowego. Na etapie warsztatowym uczestnicy poznają najważniejsze techniki weryfikacji informacji w sieci, o których opowie jeden z fact-checkerów ze Stowarzyszenia Demagog – pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej. Każdy z zakwalifikowanych otrzyma certyfikat udziału w warsztatach.

Następnie uczestnicy będą musieli zmierzyć się z 10 finałowymi zadaniami w maju 2022 roku. Na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody stażowe (związane z fact-checkingiem), rzeczowe i pieniężne.

Regulamin konkursu dostępny na stronie: https://cutt.ly/DIU26VX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =