Najlepsze postanowienia noworoczne

fot. unsplash.com

Początek stycznia to dla wielu z nas czas tworzenia swoich postanowień noworocznych. Sam zamysł takich planów nie jest szkodliwy, jednak często wiąże się z nakładaniem na siebie niepotrzebnej presji i wygórowanych oczekiwań. Jak więc tworzyć swoje postanowienia tak, żeby trzymanie się ich było przyjemne i skuteczne?

Postanowienia są dla nas, a nie my dla nich!

Planowanie codziennych wypraw na siłownię, zdrowej diety, przeczytania wielu książek, nauki, podróży, zdobywania nowych doświadczeń i… czego jeszcze? Zamiast skupiać się na ciężkich do zrealizowania, a często niewykonalnych celach, lepiej pomyśleć o tym, co będzie dla nas najlepsze! Warto posłuchać siebie i dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy w danym momencie. Jeśli będzie to wprowadzenie zdrowszych nawyków, to warto zacząć od spokojnych ćwiczeń na siłowni 3-4 razy w tygodniu, bo codzienne, wykańczające treningi na pewno nie przyniosą pozytywnych skutków. To samo tyczy się diety. Nie warto nakładać na siebie ograniczeń i rezygnować z ulubionych potraw. O wiele lepsze okaże się  stopniowe zmienianie nawyków żywieniowych i balans, który w przypadku odżywiania jest kluczowy.

Masa książek na półce czeka na swoją kolej na przeczytanie? W końcu na pewno znajdzie się dla nich czas i ochota! Zamiast nakładać na siebie presję przeczytania jak największej ilości pozycji, warto odbierać czytanie jako miłe wypełnienie wolnego czasu i formę odpoczynku. Niestety oprócz książek, czeka też sporo nauki. W tym przypadku lepiej nie odkładać niczego na później. Systematyczne odrabianie zadań i przygotowania do egzaminów zajmują dużo czasu, jednak nie powinny odbierać nam godzin snu i chwili wolnego czasu. Przemęczenia nauką nie prowadzi do niczego dobrego, a tylko skrada dobry humor i dalszą motywację.

Dużo podróżowania i zbieranie nowych doświadczeń to bardzo dobre postanowienia. Jednak tutaj też liczy się umiar i balans! Zamiast skupiać się na odhaczeniu długiej listy miejsc do odwiedzenia, lepiej pomyśleć o tym, gdzie najbardziej chcielibyśmy się znaleźć. Wtedy postanowienie staje się dużo bardziej możliwe do zrealizowania, a wakacje w wymarzonym miejscu mogą zastąpić częste, mniej wyczekiwane wyjazdy. Szukanie okazji do zbierania nowych doświadczeń jest bardzo ważne, jednak trzeba pamiętać, że codziennie możemy nauczyć się czegoś nowego! Każdy dzień to dobra okazja do wprowadzenia małych zmian, które z czasem przyniosą same pozytywy.

Postanowienia noworoczne są więc dobrym sposobem na zrobienie czegoś dla siebie — w swoim stylu i na miarę własnych możliwości. Co więcej, wcale nie potrzebujemy Nowego Roku, żeby zmienić coś na lepsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *