Morsowanie – wszystko, co musisz wiedzieć

Morsowanie, czyli kąpanie się w okresie zimowym na zewnątrz, czyli w odkrytych akwenach, na przykład w morzu bądź jeziorze. Ostatnimi czasy morsowanie stało się wyjątkowo modne. Jakie są plusy kąpania się, podczas gdy panuje minusowa temperaturze?

Co daje nam morsowanie?

Taka kąpiel ma ogromny wpływ na układ krwionośny  naczynia włosowate i krwionośne zwężają się, przepływ krwi się usprawnia. Morsowanie rozbija także tkankę tłuszczową, wspomaga procesy wydalania jej z organizmu, wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto, przyspiesza procesy regeneracyjne w organizmie, koi problemy dermatologiczne i alergie, spowalnia procesy starzenia się. Niemal niekończąca się lista plusów! Poza tym, morsowanie zapewnia wyrzut endorfin i masę pozytywnych emocji.

Kto może, a kto nie może morsować?

Mimo wielu korzyści wynikających z zimnych kąpieli niestety nie są one dla każdego. Morsować nie mogą przede wszystkim osoby z niewydolnością układu krążenia, z zaburzeniami rytmu serca, zatorami i zakrzepami w układzie żylnym. Nie jest to wskazane także dla osób z boreliozą, epilepsją czy ostrymi chorobami wirusowymi. 

Jak zacząć?

Morsowanie najlepiej zacząć od zimnych pryszniców u siebie w domu. Pomoże to przyzwyczaić organizm do chłodu. Potem wystarczy tylko zabrać ze sobą innych chętnych i udać się nad najbliższy akwen. 

Przed udaniem się na morsowanie trzeba się odpowiednio przygotować, spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Należy zabrać ze sobą duży ręcznik, buty do wody, bieliznę na zmianę, czapkę. Warto zabrać ze sobą szlafrok i matę, na której będzie można się przebrać. Konieczne jest także zaopatrzenie się w termos z gorącą herbatą.

Przed wejściem do wody należy porządnie się rozgrzać (około 15-20 minut). Rozgrzewkę należy rozpocząć w pełnym stroju, potem stopniowo ściągać z siebie kolejne warstwy ubrań. Następie pozostaje tylko rozebrać się i wejść do wody trzymając ręce w górze. 

Pierwsza kąpiel powinna trwać do 60 sekund. Z czasem można ją wydłużać, ale i tak nie zaleca się kąpieli dłuższych niż 6 minut. 

Czy warto?

Myślę, że każdy, kto nie ma przeciwskazań zdrowotnych, powinien przynajmniej raz w życiu spróbować morsowania. Wiąże się to z wieloma korzyściami dla zdrowia i samopoczucia. Nawet jeżeli taka kąpiel nie przypadnie Ci do gustu, to zawsze jest to okazja, aby spróbować coś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 20 =