Sprawdź, jak mocna jest Nowa Siła Kuratorska w Poznaniu

źródło: nowasilakuratorska.blogspot.com

Studenci i studentki trzeciego roku Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz dwunasty zapraszają na organizowany przez siebie festiwal.

Co interesuje dzisiaj młode pokolenie? Ku jakim ideom wędrują ich myśli? Co dla młodych dorosłych wchodzących w społeczeństwo, szukających swojego miejsca, jest ważne?

To pytania, dla których odpowiedzi poszukują organizatorzy, goście i uczestnicy XII edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Celem poszukiwań, jak można przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia, jest „przywracanie w dyskursie społecznym tego, co często zapomniane lub niedostrzegane poprzez zastosowanie szerszego spojrzenia na pozornie znane tematy”.

Tematyka wydarzeń w ramach festiwalu jest różnorodna, tak jak różnorodne są zamiłowania, pasje, a także problemy bliskie sercom każdego z organizatorów. W projekcie istotną rolę odgrywa interdyscyplinarne spojrzenie na kwestie społeczne, etyczne i estetyczne w sztuce. Nową Siłę Kuratorską można nazwać festiwalem debiutantów, ponieważ z założenia ma dać możliwość studentom poznańskiej Katedry Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa na praktyczne zmierzenie się z rolą kuratora sztuk performatywnych.

źródło: nowasilakuratorska.blogspot.com

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 15 kwietnia i potrwa do 16 maja. Natomiast uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się 23 maja. Wszystkie wydarzenia są darmowe i odbywają się online za pośrednictwem platformy Zoom, dzięki czemu część minionych wydarzeń wciąż można obejrzeć na oficjalnym profilu festiwalu na Facebooku.

W XII edycji Nowej Siły Kuratorskiej wyróżniono poszczególne projekty, w ramach których odbywają się wykłady, panele dyskusyjne, jak również warsztaty. W każdym z tych wydarzeń uczestniczą cenione nazwiska praktyków i teoretyków szeroko pojętej kultury.

Projekt „Ekoetyka teatru” dotyka bagatelizowanego tematu ekologii w środowisku teatralnym. „(Wy)słuchaj, kiedy śpiewa musical”, jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na musicalu, czyli gatunku teatralnym prężnie rozwijającym się w ostatnich latach w Polsce, i jego społecznym zaangażowaniu. „Wrażliwość: język” to próba odnalezienia odpowiedzi na pytania, jak osiągnąć neutralną i niebinarną polszczyznę, a także jak mówić o zdrowiu psychicznym bez stygmatyzacji. „RPG, czyli narzędzie edukacyjne” to projekt dotyczący wykorzystania komputerowych gier narracyjnych w nauczaniu. „Techniki pracy performera” jest cyklem czterech warsztatów poświęconych m.in. improwizacji i tzw. biomechanice teatralnej.

źródło: nowasilakuratorska.blogspot.com

Na zakończenie festiwalu przewidziana jest prezentacja piosenki powstałej w trakcie warsztatów „Techniki pracy performera” oraz publikacja projektu „Ekoetyka teatru”, czyli zbioru rozmów z polskimi twórcami z zakresu teatru i performensu, który ma być udokumentowaniem dobrych praktyk sprzyjających ekologii w teatrze i walce z kryzysem klimatycznym.

Zachęcamy do obejrzenia wykładów i paneli dyskusyjnych, które odbyły się w kwietniu, jak również do zapoznania się z ofertą majowych warsztatów.

Link do wydarzeń online Nowej Siły Kuratorskiej: https://www.facebook.com/NSKfest/events/?ref=page_internal.

Link do oficjalnej strony festiwalu: http://nowasilakuratorska.blogspot.com/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + siedemnaście =