Międzynarodowy Dzień Książki – świętujmy!

źródło: unesco.org

Towarzyszą nam od stuleci. Najpierw rękopiśmienne, później drukowane, następnie cyfrowe. Pomagają w komunikacji międzyludzkiej, są źródłem wiedzy, zadumy, wzruszeń, ale też rozrywki i relaksu. Książki. Dzisiaj obchodzą swoje święto. Wznieśmy za nie toast!

Międzynarodowy Dzień Książki obchodzony jest dorocznie 23 kwietnia, a ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku. Celem tego wyjątkowego dnia jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw autorskich.

Data święta nie jest przypadkowa. 23. dzień kwietnia to rocznica urodzin lub śmierci tych, którzy odcisnęli wielkie piętno na świecie literatury, a nawet całej szeroko pojętej kultury. Mowa tu mi.in. o Wiliamie Szekspirze, Miguelu de Cervantesie, Mauricie Druonie, czy Vladimirze Nabokovie.

Akcja UNESCO #bookfacechallenge
źródło: facebook.com/UNESCOyouth

Organizacja UNESCO z okazji tego dnia wyznacza miasto, które przez cały rok dzierży tytuł Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten przyznawany jest w ramach konkursu, w którym miasta mają opisać działania mające zachęcić mieszkańców miasta, a także turystów do czytelnictwa. Pierwszą Światową Stolicą Książki był Madryt, natomiast w 2016 roku walkę o ten prestiżowy tytuł wygrał Wrocław. Od dzisiaj do 23 kwietnia 2022 roku miastem stołecznym czytelnictwa będzie gruzińskie Tbilisi.

#WorldBookandCopyrightDay – to oficjalny hasztag promowany przez UNESCO. Organizacja zachęca do używania go w mediach społecznościowych, aby wyrazić swoją pasję i miłości do literatury i czytelnictwa. Szczególny apel o propagowanie tego święta kierowany jest do uczniów, nauczycieli, wydawców i bibliotekarzy.

 

W tym roku UNESCO zaproponowało akcję o nazwie #bookfacechallenge. Do dnia wczorajszego na adres mailowy youth@unesco.org.pl można było wysyłać własne fotografie, na których twarz z okładki książki (lub jej ilustracji) łączy się z twarzą realnej osoby ukazanej na zdjęciu. Najlepsze prace zostaną opublikowane na oficjalnej stronie organizacji.

Na szczęście w chwili obecnej dostęp do książek nie jest utrudniony. Księgarnie i biblioteki pozostają otwarte, więc każdy mol książkowy (i nie tylko!) może zajrzeć do swojej mniejszej lub większej świątyni.

Księgarnia Smak Słowa w Sopocie
źródło: facebook.com/ksiegarniasmakslowa

Polecamy Wam odwiedzić profil na Facebooku „Książki kupuję kameralnie”, gdzie możecie sprawdzić, w jaki sposób polskie małe księgarnie obchodzą swoje święto, a także jak możecie się do tego świętowania przyłączyć. Jest to oficjalny fanpage bloga „Rezerwaty książek” mający na celu promocję księgarni, które nie są wielkimi, ogólnopolskimi sieciami, a po prostu sposobem na życie pasjonatów, którzy uzależnieni są od zapachu druku. Na powyżej stronie opublikowano listę dzisiejszych wydarzeń organizowanych przez kameralne księgarnie, a wśród nich znajduje się sopocki Smak Słowa, który zaprasza od godziny 10:00 na rabaty, rozmowy i dobre książki.

Zachęcamy Was, aby odwiedzić Smak Słowa, czy którąkolwiek bliską Waszemu sercu (lub miejscu zamieszkania) księgarnię, bibliotekę i znaleźć wybrankę, z którą uczcicie jej święto. A może na Waszej półce kurzy się jakiś dobry kompan do wspólnego świętowania? Zaproście go! Śmiało! Zafundujcie im podróż do Waszego domu, pobliskiego parku lub zabierzcie na przejażdżkę SKM-ką. Przypatrzcie się im uważnie, od deski do deski. Doceńcie je, niech czują się ważne, a z pewnością odwdzięczą się Wam dobrym słowem.

Link do profilu „Książki kupuję kameralnie”https://www.facebook.com/KsiazkiKupujeKameralnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *