Szarlotka z przepisu babci
2 min readDo chłodnych poranków w towarzystwie gorącej kawy oraz ciepłych wieczorów z herbatką i lodami waniliowymi, najbardziej pasuje szarlotka. A jaka smakuje najlepiej? Oczywiście taka, jaką robią babcie, bo przecież wszystkie przepisy naszych babć wychodzą pysznie.
Składniki:
1 kostka masła
1 szklanka cukru pudru
3 żółtka
1 opakowanie cukru waniliowego
2 łyżki gęstej śmietany (np. 18%)
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
słoik gotowych jabłek do szarlotki lub 4 świeże jabłka
pół łyżeczki cynamonu
kilka łyżek wody
Wykonanie:
Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym (z kostki masła odejmujemy 1 łyżeczkę do posmarowania blachy). Gdy się połączą, zaczynamy stopniowo wrzucamy żółtka. Następnie masę łączymy z dwoma łyżkami śmietany i miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
Na koniec wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto zagniatamy dłońmi i formujemy z niego gładką kulę. Następnie owijamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki na około 30 minut.
Jeśli wybraliśmy świeże jabłka zamiast gotowych, w tym momencie należy je przygotować. Obieramy wszystkie ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Następnie umieszczany w rondelku, dosypujemy cynamon i wlewamy wodę. Wystarczy by pokryła dno, a owoce się nie przypaliły. Przykrywamy jabłka i dusimy na małym ogniu, aż lekko zmiękną, co jakiś czas mieszając.
Dół blaszki wykładamy papierem do pieczenia. Ja używam okrągłej formy. Boki smarujemy pozostawionym wcześniej masłem. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Wyjmujemy ciasto z lodówki i oddzielamy z niego 1/4. Dół i boki blachy wykładamy schłodzonym ciastem. Następnie wkładamy do niego przygotowane lub gotowe jabłka. Ja użyłam gotowych, przygotowanych przez babcię. Jeśli używamy gotowego farszu, to w tym momencie należy posypać go cynamonem i lekko wymieszać. Zostawioną część ciasta dzielimy na 10 części i rolujemy z nich wałeczki. Następnie układamy je na górze jabłek, na kształt kratki.
Gotowe ciasto wkładamy do piekarnika na 40 minut. Ciasto pieczemy do zarumienienia. 15 minut przed wyjęciem z piekarnika można przykryć je papierem do pieczenia, by góra ciasta się nie przypiekła.
Szarlotka najlepiej smakuje jeszcze ciepła w towarzystwie lodów waniliowych lub śmietankowych.
Smacznego!