Wspomnienie Księcia Filipa

fot. BBC

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł nad ranem 9 kwietnia 2021 roku w zamku Windsor. Miał 99 lat. Był najdłużej żyjącym współmałżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Po jego śmierci flaga brytyjska na Pałacu Buckingham została opuszczona do połowy masztu.

Jeszcze w połowie marca świat obiegła informacja o tym, że książę Edynburga opuścił szpital, w którym przebywał miesiąc. Przeszedł wtedy też zabieg kardiologiczny. Z problemami zdrowotnymi borykał się od dawna – miał problemy z sercem, pęcherzem moczowym, słuchem, poddał się również operacji jamy brzusznej. Kilka lat temu  wycofał się z życia publicznego. Zmarły nie chciał pogrzebu państwowego – zdecydował się natomiast na wojskowy. Kraj pogrążył się w żałobie.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku w Mon Repos pod Korfu jako książę z Grecji i Danii. Służył podczas II wojny światowej we flotach na Pacyfiku i Morzu Śródziemnym. W 1947 roku poślubił wówczas księżniczkę Elżbietę, z którą był daleko spokrewniony. Poznali się osiem lat wcześniej, kiedy on był w wieku 18 lat, a ona 13 –  byli małżeństwem przez 73 Lata. Mieli czworo dzieci, ośmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

HOŁD ODDANY DZIADKOWI

Książę William i Harry, wnuki zmarłego, wydali oświadczenia, gdzie oddali hołd dziadkowi.

Stuletnie życie mojego dziadka było zdefiniowane przez służbę – krajowi i Wspólnocie Narodów, jego żonie i królowej oraz naszej rodzinie. Miałem szczęście, że nie tylko jego przykład był dla mnie przewodnikiem, ale także z powodu jego trwałej obecności w moim dorosłym życiu – zarówno w dobrych, jak i w najtrudniejszych chwilach – napisał w swoim oświadczeniu książę William. Dodał też, że wraz ze swoją żoną, Catherine, będą wspierać królową w następnych latach.

Książę Harry wspomniał dziadka jako „mistrza grilla i legendę przekomarzania się, zawadiackiego aż do samego końca”.

W tym momencie, dziadku, dziękuję za twoją służbę, twoje poświęcenie dla babci i za to, że zawsze byłeś sobą. Będzie nam ciebie bardzo brakowało, ale zawsze będziesz wspominany przez naród. I przez świat – zaznaczył także, że Meghan, jego syn Archie i przyszła prawnuczka Filipa, zawsze będą mieć specjalne miejsce dla niego w swoich sercach.

Po śmierci męża królowej Wielkiej Brytanii przemówienie wygłosił premier, Boris Johnson.

Walczył o środowisko na wiele lat przed tym, nim stało się to modne. Kształtował i inspirował życie wielu młodych ludzi, dziesiątków tysięcy osób, u których pobudzał nadzieje i ambicje.

To Jej Królewska Mość zasługuje na myśli całego narodu, ponieważ nie straciła tylko bardzo szanowaną osobę publiczną, ale też pełnego poświecenia męża, ojca, dziadka, a ostatnio także pradziadka.

Dzisiaj razem z królową płaczemy za księciem Filipem, oferujemy nasze kondolencje jej i całej rodzinie. Składamy podziękowania jako cały naród za wielkie życie i dzieła księcia Edynburga.

Książę Filip interesował się sportem, m.in. polo, jazdą konną i żeglarstwem. Lubił także sztukę. Wielu ceniło go za specyficzne żarty i czarny humor, który nie każdemu się podobał.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 kwietnia, podczas których weźmie udział 30 gości ze względu na trwającą pandemię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 9 =