Kawa i surrealizm w polskim miasteczku

Chcielibyście kiedyś spróbować kawy, smakującej jak w Twean Peaks? Będzie taka możliwość w Polsce, w mieście Jaworznie (woj. Śląskie). Otwarcie kawiarni pod patronatem Davida Lyncha zaplanowane jest na 2022 roku.

David Lynch, znany światowy reżyser surrealista, już  od dawna ma sympatię do Polski. W Łodzi podczas pierwszej edycji festiwalu Camerimage reżyser nakręcił etiudę pod tytułem  „The Green Room in Lodz”, która potem przerodziła się w kultowy film „Inland Empire”. Po ujrzeniu opuszczonych fabryk Łodzi, architektury, olśniewających zimowych świateł, nisko zawieszonych szarych chmur i bezlistnych drzew David Lynch zakochał się w surrealizmie tego miasta i został regularnym gościem Polski, która stała sie dla niego prawdzwią inspiracją.

Dlaczego w Jaworznie powstaje kawiarnia pod jego patronaten?

Wspólnota „Betlejem”, w której znajdują dla siebie miejsce bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze miała przyjemność mieć styczność z Davidem Lynchem podczas pielgrzymki w 2016 r. z  Jaworzna do Lisieux we Francji. Większość osób ze środowiska ma za sobą doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Pielgrzymka odbywała się na niezwykłym transporcie: małych traktorach z przyczepami. Wspólnota zainspirowała się dziejami Alvina Straighta. Jego losy spopularyzował David Lynch w filmie zatytułowanym „Prosta Historia”. Historia opowiada o 73-letnim Alvinie, który wyrusza z Lowa do Wisconsin na kosiarce, by pojednać się z chorym bratem. Przykład transportu wspólnota Betlejem wzięła z tego filmu. Historia ich pielgrzymki dotarła do Davida Lyncha, który objął pielgrzymkę swoim patronatem i zainteresował się dalszym losem grupy, aktywnie pomagającej ludziom i wspierającym religię. W sumie bezdomnym udało się w 37 dni przejechać około 2 tys. kilometrów. Reżyser nie tylko skierował do jej uczestników specjalną wiadomość, życząc szerokiej drogi, ale także sfinansował ekipę filmową. Z nakręconego materiału powstał później film dokumentalny.

Owocem dalszego zainteresowania Lyncha wspólnotą stało się stworzenie społecznej kawiarni „Prosta Historia”  pod adresem Długa 12, w ramach remontowania Domu bezdomnych. Swoim tytułem kawiarnia nawiązuje do wspomnianego wcześniej filmu. Patronat nad nią obejmie reżyser. David Lynch zdecydował się wspierać budowę i promować swoim wizerunkiem właśnie powstającą kawiarnię w Jaworznie.

Parter i ogród to przestrzeń dla społecznej kawiarni “Prosta Historia”, której wystrój i program jest inspirowany filmem Davida Lyncha o tym tytule i podróżą naszych mieszkańców traktorami do Lisieux we Francji” – napisano na stronie wspólnoty. Otwarcie lokalu planowane jest na luty 2022 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *