Lockdown na Pomorzu. Z jakimi obostrzeniami mierzą się mieszkańcy?

pixabay.comWzrost liczby zachorowań związany z trzecią falą pandemii koronawirusa przyczynił się do przywrócenia niektórych ograniczeń. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu lockdownu na Pomorzu. 

Od 13 marca 2021 roku zawieszona została działalność basenów (wyłączając te, pełniące funkcje lecznicze i udostępniane dla kadry narodowej), saun, solariów, siłowni, klubów fitnessZamknięto także pozostałe stoki narciarskie i obiekty sportowe, poza działającymi na potrzeby sportu zawodowego. Od soboty dla turystów zamknięte są także hotele. Nocować można w nich jedynie podczas podróży służbowych czy korzystając z opcji hoteli pracowniczych. Swoją działalność wstrzymały także kina, muzea, galerie sztuki czy teatry. Te ostatnie część spektakli przeniosły do sieci, gdzie można obejrzeć je, wykupując bilet lub korzystając z niektórych darmowo udostępnianych widowisk. Lockdown objął również kasyna i galerie. W centrach handlowych otwarte pozostają jedynie sklepy spożywcze, zoologiczne, budowlane, księgarnie, salony fryzjerskie, optyczne, apteki, drogerie, punkty optyczne, bankowe oraz pralnie.  

Zmiany dotknęły także uczniów klas I – III szkół podstawowych. Dzieci z poszczególnych szkół przechodzą na tryb nauczania hybrydowego. Oznacza to, iż uczyć się będą podzieleni na grupy, zmieniające się co tydzień. Część dzieci dany tydzień będzie spędzać stacjonarnie w szkole, a druga część w domu, ucząc się zdalnie. W kolejnym tygodniu grupy zamienią się. Tryb mieszany obowiązywać będzie tak jak pozostałe obostrzenia, do 28 marca 2021 roku.  

Zmiany nie zostały wprowadzone w komunikacji miejskiej. Wciąż obowiązuje zalecenia zajmowania 50% miejsc siedzących i 30% stojących. Również ograniczenia wystosowane wobec liczby osób w kościele i sposobu odbywania poszczególnych ceremonii religijnych, nie ulegają zmianom.  

Wprowadzone ograniczenia to wynik trzeciej fali pandemii koronawirusa. W województwie pomorskim od wielu dni utrzymywał się wzrost liczby chorych. W związku z tym na Pomorze trafić ma 9,3 mln maseczek z Agencji Rezerw Strategicznych. Coraz większy nacisk kładzie się także na zachowywanie odpowiednich odległości, dezynfekcję rąk, zakrywanie ust i nosa oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *