Nazwy Gdańskich Ulic – Jana Bażyńskiego

fot. Katarzyna Wachowicz

Wiele budynków Uniwersytetu Gdańskiego znajduję się przy ulicy Jana Bażyńskiego. Położona w Gdańskiej dzielnicy- Oliwa, ulica mierzy zaledwie 750 metrów i łączy ulicę Grunwaldzką z ulicą Wita Stwosza. Kim był człowiek, którego imieniem i nazwiskiem, nazwano ulicę – Jan Bażyński ?

Jan Bażyński inaczej Hans von Baysen był szlachcicem pochodzenia flamandzkiego. Urodził się około 1390 r. Pracował jako świecki współpracownik Zakonu Krzyżackiego. Podróżował z misjami dyplomatycznymi do Anglii, Danii i Portugalii. Według legendy Bażyński uczestniczył w rekonkwiście, czyli walce chrześcijan z Maurami – muzułmanami zamieszkującymi półwysep Iberyjski w średniowieczu. Za służbę dla Korony aragońskiej Bażyński został pasowany przez króla Portugalii na rycerza i powrócił do kraju w chwale wyzwoliciela chrześcijaństwa. Po tym wydarzeniu  dokonano zmian w herbie Bażyńskiego.

 

Herb Bażyńskiego /Escu des Armoiries Paris 1913 wikimedia

Największym osiągnięciem Bażyńskiego było przywództwo opozycji antykrzyżackiej. Był jednym z założycieli Związku Pruskiego, który powstała w 1440 r. w celu obrony interesów ziem i miast Pruskich przed Zakonem Krzyżackim. Uczestniczył także w zjazdach Tajnej Rady, która w 1454 r. wypowiedziała posłuszeństwo Zakonowi. W tym samym roku posłowie Związku Pruskiego, którym przewodniczył Bażyński wystąpili z poddaniem Prus do króla Kazimierza Jagiellończyka. Skutkiem działań był akt inkorporacji Prus do Królestwa Polskiego, który zapoczątkował wojnę trzynastoletnią. Jan Bażyński został nominowany na gubernatora Prus.

Można stwierdzić, że ta ulica została zdominowana przez Uniwersytet Gdański. Znajdują się przy niej liczne budynki uniwersytecki: Wydział Nauk Społecznych, Wydział Oceanografii i Geografii, Wydział Prawa i Administracji, Instytut Konfucjusza, Rektorat, Wydział Neofilologii oraz Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące.

Przy bramie wjazdowej (Bażyńskiego 4) mieści się aktualnie mobilny punkt testów na koronawirusa. Od strony ul. Grunwaldzkiej jest restauracja McDonald. Od ulicy Wita Stwosza znajdują się dwa przystanki tramwajowe “Bażyńskiego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *