Baka do potęgi piątej

Mirosław Baka foto Michał Szlaga (2)Jest jednym z najwybitniejszych aktorów teatralnych i filmowych. Mirosław Baka w swoim dorobku ma około 50 ról filmowych i podobną liczbę teatralnych – 45, w samym Teatrze Wybrzeże, którego gwiazdą jest już od 25 sezonów. Od 13 marca zapraszamy na przegląd spektakli z jego udziałem.

Mirosław Baka ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1988 roku. Jeszcze na studiach zagrał główną rolę w filmie Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Krótki film o zabijaniu”. Po sukcesie obficie nagradzanego filmu, także w 1988 roku dołączył do zespołu Teatru Wybrzeża. Od tamtej pory zagrał na jego deskach 45 ról i dzięki niepodważalnemu kunsztowi aktorskiemu i wyrazistej osobowości stał się i jest do dziś niekwestionowaną gwiazdą teatru.

Podczas obchodów jubileuszu, który potrwa od 13 marca do 6 kwietnia, będzie można obejrzeć pięć spektakli z udziałem Mirosława Baki. Na początek „G®rupę Laokoona” – opowieść o sztuce, polityce, i głupocie przedstawionych w popkulturowej oprawie i „Seks dla opornych” – historię małżeństwa z długim stażem próbującego rewitalizować swój związek. Następnie „Na początku był dom” – o ścieraniu się pokoleń: liberalnej matki z konserwatywnym synem i znakomite „Czarownice z Salem”, o polowaniu na czarownice i narodzinach zła i szaleństwa… I w końcu, „Zmierzch bogów” – mroczną opowieść o upadku niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech . Program przeglądu:

„G®rupa Laokoona”
13, 14 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia

„Seks dla opornych”
15, 16, 18, 19 marca, godz. 19.00, Duża Scena

„Na początku był dom”
26, 27 marca, godz. 19.00, Scena Malarnia

„Czarownice z Salem”
28, 29 marca, godz. 19.00, 30 marca, godz. 17.00, Duża Scena

„Zmierzch bogów”
4, 5, 6 kwietnia, godz. 19.00, Duża Scena

Wisienką na torcie przeglądu 5xBaka jest spotkanie z Mirosławem Baką, które odbędzie się w sobotę, 29 marca o 17.00, we foyer Dużej Sceny. Wydarzeniu będzie towarzyszyła cały czas wystawa „Mirosław Baka: Z wybrzeżowego ćwierćwiecza”, przedstawiająca fotogramy przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże. Na spotkanie i wystawę wstęp jest wolny. Karnety na przegląd można nabyć w kasie teatru w cenie 120 zł. Na pojedyncze spektakle obowiązują ceny biletów według cennika teatru.

fot. Michał Szlaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *