Film z UG na Climate Adaptation Summit 2021

fot. Valerie Kuypers

W ostatnim tygodniu stycznia odbyła się międzynarodowa konferencja Climate Adaptation Summit 2021. Udział w niej wzięli m.in. Angela Merkel, Boris Jonson, Bill Gates czy António Guterres. W ramach wydarzenia towarzyszącego wyemitowano film zrealizowany przez Uniwersytet Gdański, a Akademia Klimatyczna zorganizowała dyskusję podsumowującą konferencję.

Celem Climate Adaptation Summit jest zwiększanie wysiłków na rzecz dostosowania do przemian klimatycznych. Uczestnikami tegorocznej edycji byli przedstawiciele rządów ze wszystkich kontynentów, organizacje międzynarodowe, wykładowcy akademiccy, liderzy biznesu oraz przedstawiciele młodzieży. Zgromadzeni wspólnie debatowali nad planowaniem i wdrażaniem rozwiązań, które pozwolą przygotować społeczeństwa i gospodarki na przemiany klimatyczne.

fot. Martijn Beekman

Ze względu na formę online, wydarzenie było jeszcze bardziej międzynarodowe niż zwykle. Gospodarzem CAS 2021 była Holandia, która jest również siedzibą Globalnego Centrum Adaptacji, międzynarodowej organizacji, pracującej nad przyspieszeniem adaptacji do klimatu poprzez łączenie rozwiązań z wyzwaniami. GCA opiera się na pracach Globalnej Komisji ds. Adaptacji, kierowanej przez Ban Ki-moona, Billa Gatesa i Kristalinę Georgievę. CAS 2021 kończy Rok Akcji zapoczątkowany przez premiera Holandii Marka Rutte w 2019 roku.

 

Polskim udziałem w CAS 2021 były filmy wyemitowane w ramach wydarzeń towarzyszących. „Climate change and the world around us” to film zrealizowany przez Uniwersytet Gdański. Porusza problem wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę wodną, ekstremalnych warunków pogodowych takich jak susze czy powodzie, a także temat chorób zakaźnych. W filmie wypowiadają się pracownicy naukowi z Wydziału Oceanografii i Geografii UG: Prof. dr. hab. Mirosław Miętus – Kierownik Katedry Zakładu Meteorologii i Klimatologii, dr. Joanna Stępień z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i dr. hab. Joanna Fac-Beneda prof. UG – Dyrektor Instytutu Geografii.

 

Drugi film z Polski to zapis wideo spektaklu „Calineczka”, który promuje szacunek dla środowiska oraz uczy właściwego obchodzenia się z odpadami. Historia opowiedziana śpiewem i akrobacją inspirowana baśnią Hansa Christiana Andersena.

Na zakończenie konferencji CAS 2021, Akademia Klimatyczna zorganizowała dyskusję online transmitowaną na portalu Facebook „Adaptacja Do Zmian Klimatu Globalnie, Regionalnie, Lokalnie”. W spotkaniu online udział wzięli: Małgorzata Hajto z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, prof. Maciej Nyka z Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, Tomasz Michniewicz dziennikarz i podróżnik, Barbara Rajkowska z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytuty Badawczego, kierowniczka projektu Klimada 2.0 oraz Ryszard Gajewski prezes zarządu Gdańskich Wód. Spotkanie poprowadziła Izabela Ratajczak-Juszko ekspertka ds. adaptacji do zmian klimatu.

Konferencja Climate Adaptation Summit 2021 zgromadziła ponad 18 500 zarejestrowanych uczestników. Podczas 27 sesji starano się wypracować optymalny program wdrażania działań, które jak najlepiej pozwolą przygotować się na zmiany klimatu. Prelegenci opracowali wytyczne, które pozwolą lepiej budować i przyspieszyć działania adaptacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *