Nagroda dla dr Beaty Czechowskiej-Derkacz

Dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG w latach 2003-2021 | fot. A. Smykowski/UG

Zakończyła się 16. edycja konkursu Popularyzator Nauki. Dr Beata Czechowska-Derkacz otrzymała wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego, za wzorcową politykę informacyjną, prowadzoną w czasie pełnienia funkcji rzecznika prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodzona została również redakcja czasopisma Filozofuj zajmującego się popularyzacją filozofii.

Konkurs Popularyzator Nauki odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorami wydarzenia są portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem konkursu jest uhonorowanie osób i instytucji, które działają na rzecz rozwoju nauki w Polsce. Mimo że edycje odbywają się raz do roku, to zwycięzcy wyróżniani są za całokształt swojego dorobku, a nie jedynie za osiągnięcia ostatnich 12 miesięcy. Oceną działalności kandydatów zajmuje się Kapituła złożona z popularyzatorów nauki, przedstawicieli środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu Nauka w Polsce. Nagrodzonym można zostać w następujących kategoriach:

  • Animator
  • Instytucja
  • Media
  • Naukowiec
  • Zespół
  • Pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną

Sukces dr Czechowskiej-Derkacz ma jeszcze większy wymiar. Aby uzyskać nagrodę w którejś z podstawowych kategorii, należy zgłosić swoją kandydaturę. W przypadku Wyróżnienia im. red. Tomasza Trzcińskiego nie przewiduje się takiej procedury. Laureat jest wskazywany przez redakcję portalu Nauka w Polsce. To oznacza, że osiągnięcia potencjalnego wyróżnionego muszą same dotrzeć do jury, osoba chętna nie może o nich „szepnąć” arbitrom. Taki mechanizm potęguję wagę wyróżnienia zdobytego przed dr Czechowską-Derkacz.

– Jestem ogromnie zaszczycona tym wyróżnieniem, zwłaszcza że jest przyznawane w czasie finału znanego i cenionego konkursu Popularyzator Nauki przez niezwykle profesjonalną redakcję. To wyróżnienie „przyszło do mnie” w szczególnym momencie, w grudniu po 17 latach złożyłam rezygnację z pełnionej funkcji rzecznika prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Stało się zatem najwspanialszym podsumowaniem pewnego etapu mojego zawodowego życia, jakie mogłam sobie wymarzyć. Profesjonalne prowadzenie polityki informacyjnej jest jednak również pracą zbiorową, dlatego ogromne podziękowania należą się zespołowi, z którym pracowałam jako rzecznik prasowy, całej społeczności akademickiej UG, która dzieliła się ze mną dobrymi wiadomościami oraz dziennikarzom za życzliwe zainteresowanie sukcesami uczelni. Przede wszystkim dziękuję Redakcji PAP Nauka w Polsce, z którą współpracuję przez tak wiele lat, mając poczucie głębokiego sensu mojej pracy. – tak wyróżnienie skomentowała sama dr Beata Czechowska-Derkacz.

Organizatorzy konkursu Popularyzator Nauki podkreślają, że to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Już niedługo ruszają przygotowania do 17. Edycji konkursu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *